Weather Nishigayatsu today
| 20 °C | 20 °C | 5 pm | |
| 19 °C | 19 °C | 7 pm | |
| 19 °C | 19 °C | 9 pm | |
| 19 °C | 19 °C | 11 pm |
sunrise 4:53 am
sunset 6:25 pm
HOURLY
sunset 6:25 pm
Weather forecast Nishigayatsu April 28, 2026
Evening in the evening overcast. The highest temperature 20 °C. At night the lowest temperature 19 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Nishigayatsu, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 5 PM
4 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h southwest |
1008 hPa | 65 % | 13 °C | 64 % | 0% | 0% | 6% | 62% | |
| 6 PM
5 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h southwest |
1008 hPa | 70 % | 13 °C | 89 % | 0% | 2% | 3% | 88% | |
| 7 PM
6 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 10.0 m/s36 km/h southwest |
1008 hPa | 73 % | 14 °C | 90 % | 0% | 6% | 16% | 87% | |
| 8 PM
7 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 10.0 m/s36 km/h southwest |
1008 hPa | 74 % | 14 °C | 87 % | 0% | 15% | 20% | 82% | |
| 9 PM
8 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h southwest |
1009 hPa | 76 % | 14 °C | 89 % | 0% | 14% | 22% | 84% | |
| 10 PM
9 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 9.4 m/s34 km/h southwest |
1009 hPa | 79 % | 15 °C | 97 % | 0% | 23% | 5% | 96% | |
| 11 PM
10 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 9.2 m/s33 km/h southwest |
1009 hPa | 83 % | 15 °C | 90 % | 0% | 17% | 15% | 85% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h southwest |
1009 hPa | 85 % | 16 °C | 99 % | 0% | 6% | 21% | 99% | |
| 1 AM
12 PM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h southwest |
1009 hPa | 86 % | 16 °C | 94 % | 0% | 3% | 28% | 92% | |
| 2 AM
1 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west |
1009 hPa | 89 % | 16 °C | 98 % | 0% | 24% | 35% | 97% | |
| 3 AM
2 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1009 hPa | 91 % | 15 °C | 96 % | 0% | 37% | 58% | 92% | |
| 4 AM
3 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1009 hPa | 89 % | 14 °C | 100 % | 0% | 21% | 39% | 100% | |
| 5 AM
4 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1009 hPa | 86 % | 13 °C | 100 % | 0% | 19% | 96% | 100% | |
| 6 AM
5 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1010 hPa | 85 % | 13 °C | 100 % | 0% | 42% | 79% | 100% | |
| 7 AM
6 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1010 hPa | 82 % | 13 °C | 100 % | 0% | 30% | 89% | 100% | |
| 8 AM
7 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1010 hPa | 81 % | 13 °C | 100 % | 0% | 54% | 96% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1011 hPa | 81 % | 13 °C | 100 % | 0% | 84% | 81% | 100% | |
| 10 AM
9 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1011 hPa | 79 % | 14 °C | 100 % | 0% | 85% | 81% | 100% | |
| 11 AM
10 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1011 hPa | 77 % | 14 °C | 100 % | 0% | 99% | 75% | 99% | |
| 12 PM
11 PM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1010 hPa | 75 % | 14 °C | 100 % | 0% | 70% | 83% | 72% | |
| 1 PM
12 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1010 hPa | 74 % | 14 °C | 100 % | 0% | 46% | 100% | 81% | |
| 2 PM
1 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northeast |
1011 hPa | 76 % | 14 °C | 100 % | 0% | 13% | 99% | 100% | |
| 3 PM
2 AM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.1 mm | 6.0 m/s22 km/h northeast |
1011 hPa | 77 % | 13 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
| 4 PM
3 AM
| light rain | 17 °C 17 °C |
0.2 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1011 hPa | 79 % | 13 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 100% | |
| 5 PM
4 AM
| light rain | 17 °C 17 °C |
0.2 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1012 hPa | 81 % | 13 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 100% | |
| 6 PM
5 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.5 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1013 hPa | 84 % | 13 °C | 100 % | 0% | 81% | 100% | 100% | |
| 7 PM
6 AM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
1.2 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1014 hPa | 88 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 PM
7 AM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
1.7 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1015 hPa | 88 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 PM
8 AM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
1.6 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1016 hPa | 90 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 10 PM
9 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.6 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1017 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 11 PM
10 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1017 hPa | 91 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
Nishigayatsu, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 35.3308; 139.5663
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Nishigayatsu, Japan. Weather forecast Nishigayatsu.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nishigayatsu is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Nishigayatsu
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Nishigayatsu
data are always in the local timeSun and light
April 27, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:53 am | 6:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:39 am | 13:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:26 am | 6:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:55 am | 7:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:21 am | 7:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:10 pm | 04/28/2026 2:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |