Weather Nagata, Miyazaki weekend
Weather forecast for Nagata, Miyazaki for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning cloudy, later morning overcast, in the evening initially overcast, later partly cloudy. Sunday during the day overcast, later morning heavy rain.
Friday, May 1
19 / 13°C
| 2.2 mm | 28 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Nagata, Miyazaki, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| rain | 16 °C 18 °C |
0.4 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1008 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 28% | 100% | 100% | 0% | |
| 1 AM
12 PM
| rain | 16 °C 18 °C |
0.3 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1007 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 28% | 100% | 100% | 0% | |
| 2 AM
1 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.6 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1007 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 1% | 100% | 100% | 0% | |
| 3 AM
2 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.8 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1006 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 3% | 100% | 100% | 0% | |
| 4 AM
3 PM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.1 mm | 5.9 m/s21 km/h west |
1006 hPa | 95 % | 14 °C | 100 % | 0% | 66% | 100% | 0% | |
| 5 AM
4 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west |
1006 hPa | 95 % | 13 °C | 51 % | 0% | 43% | 16% | 0% | |
| 6 AM
5 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west-southwest |
1006 hPa | 94 % | 13 °C | 36 % | 0% | 36% | 0% | 0% | |
| 7 AM
6 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west |
1007 hPa | 92 % | 13 °C | 81 % | 0% | 81% | 0% | 0% | |
| 8 AM
7 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west |
1008 hPa | 84 % | 13 °C | 64 % | 0% | 64% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west-northwest |
1009 hPa | 75 % | 12 °C | 32 % | 0% | 32% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h west-northwest |
1009 hPa | 34 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
8 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1012 hPa | 68 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1012 hPa | 74 % | 8 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 81% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1014 hPa | 63 % | 11 °C | 95 % | 0% | 0% | 0% | 95% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1011 hPa | 46 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 68% | 100% | |
| 9 PM
8 AM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1013 hPa | 84 % | 13 °C | 29 % | 0% | 0% | 18% | 17% | |
Nagata, Miyazaki, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 32.0167; 131.3000
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Nagata, Miyazaki, Japan. Weather forecast Nagata, Miyazaki.
Nagata, Miyazaki - weather nearby - bigger cities
Nagata, Miyazaki - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nagata, Miyazaki is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Nagata, Miyazaki
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:29 am | 6:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:11 pm | 13:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:02 am | 7:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:32 am | 7:52 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4 am | 8:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:41 pm | 05/01/2026 4:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |