Weather Minamigasachō tomorrow
Weather forecast Minamigasachō April 30, 2026
During the day overcast, later morning light rain, in the evening initially light rain, later heavy rain. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 9.4 mm. At night rain. The lowest temperature 12 °C. Total rainfall 3.5 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Minamigasachō, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1018 hPa | 80 % | 8 °C | 100 % | 0% | 14% | 100% | 100% | |
| 1 AM
12 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1018 hPa | 82 % | 9 °C | 100 % | 0% | 8% | 100% | 100% | |
| 2 AM
1 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1018 hPa | 81 % | 8 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 100% | |
| 3 AM
2 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1018 hPa | 81 % | 8 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 100% | |
| 4 AM
3 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1018 hPa | 82 % | 8 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 100% | |
| 5 AM
4 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1018 hPa | 84 % | 9 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 100% | |
| 6 AM
5 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1019 hPa | 83 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 7 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1019 hPa | 79 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1019 hPa | 77 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.3 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1020 hPa | 77 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 10 AM
9 PM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1020 hPa | 75 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 11 AM
10 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1019 hPa | 72 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 12 PM
11 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1019 hPa | 66 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 1 PM
12 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1018 hPa | 66 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 2 PM
1 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1017 hPa | 70 % | 10 °C | 100 % | 0% | 10% | 89% | 100% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-southeast |
1016 hPa | 71 % | 11 °C | 100 % | 0% | 75% | 100% | 100% | |
| 4 PM
3 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-southeast |
1016 hPa | 76 % | 12 °C | 100 % | 0% | 58% | 100% | 99% | |
| 5 PM
4 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1016 hPa | 79 % | 12 °C | 100 % | 0% | 63% | 100% | 100% | |
| 6 PM
5 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1016 hPa | 83 % | 12 °C | 100 % | 0% | 32% | 100% | 100% | |
| 7 PM
6 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1016 hPa | 86 % | 12 °C | 100 % | 0% | 32% | 100% | 100% | |
| 8 PM
7 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1016 hPa | 87 % | 12 °C | 100 % | 0% | 36% | 100% | 100% | |
| 9 PM
8 AM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.6 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1016 hPa | 87 % | 11 °C | 100 % | 0% | 43% | 100% | 100% | |
| 10 PM
9 AM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
1.6 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1015 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 42% | 98% | 99% | |
| 11 PM
10 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.5 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1014 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 39% | 99% | 89% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
2.8 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1013 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 33% | 100% | 75% | |
| 1 AM
12 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.1 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1012 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 43% | 99% | 68% | |
| 2 AM
1 PM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.5 mm | 6.5 m/s23 km/h northeast |
1010 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 52% | 100% | 45% | |
| 3 AM
2 PM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
1.1 mm | 6.4 m/s23 km/h east-northeast |
1008 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 90% | 94% | 42% | |
| 4 AM
3 PM
| heavy rain | 13 °C 12 °C |
1.2 mm | 6.3 m/s23 km/h east-northeast |
1007 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 67% | 100% | 21% | |
| 5 AM
4 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1005 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 6 AM
5 PM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1004 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 16% | |
| 7 AM
6 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1003 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 18% | |
| 8 AM
7 PM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1002 hPa | 91 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 95% | 16% | |
| 9 AM
8 PM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
7.7 mm | 7.1 m/s26 km/h east-northeast |
1000 hPa | 88 % | 13 °C | 96 % | 0% | 78% | 83% | 28% | |
| 10 AM
9 PM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
6.6 mm | 4.1 m/s15 km/h west |
1000 hPa | 91 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 2% | |
| 11 AM
10 PM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
999 hPa | 91 % | 14 °C | 99 % | 0% | 41% | 97% | 0% | |
| 12 PM
11 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
998 hPa | 82 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 1 PM
12 AM
| light rain | 17 °C 17 °C |
0.1 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
998 hPa | 76 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 71% | 0% | |
| 2 PM
1 AM
| heavy rain | 17 °C 17 °C |
1.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west |
997 hPa | 76 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 18% | |
| 3 PM
2 AM
| heavy rain | 15 °C 14 °C |
7.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west |
998 hPa | 83 % | 12 °C | 100 % | 0% | 20% | 100% | 57% | |
| 9 PM
8 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
1.4 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1003 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 98% | |
Minamigasachō, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 34.9973; 135.9368
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Minamigasachō, Japan. Weather forecast Minamigasachō.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Minamigasachō is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Minamigasachō
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:06 am | 6:40 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:53 am | 13:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:39 am | 7:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:07 am | 7:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:33 am | 8:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:26 pm | 04/30/2026 3:56 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |