Weather Manazuru the day after tomorrow
| 14 °C | 13 °C | 9 am | |
| 16 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 4:53 am
sunset 6:28 pm
HOURLY
sunset 6:28 pm
Weather forecast Manazuru April 30, 2026
During the day overcast, in the evening initially overcast, later rain. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 4.9 mm. At night heavy rain. The lowest temperature 13 °C. Total rainfall 21.7 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Manazuru, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1017 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 89% | 91% | |
| 1 AM
12 PM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1018 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 98% | 64% | 100% | |
| 2 AM
1 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1018 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 96% | 55% | 100% | |
| 3 AM
2 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1018 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 93% | 59% | 100% | |
| 4 AM
3 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1019 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 84% | 84% | 100% | |
| 5 AM
4 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1019 hPa | 87 % | 11 °C | 100 % | 0% | 71% | 98% | 100% | |
| 6 AM
5 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1020 hPa | 84 % | 10 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 100% | |
| 7 AM
6 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1021 hPa | 82 % | 10 °C | 100 % | 0% | 31% | 100% | 100% | |
| 8 AM
7 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1022 hPa | 78 % | 9 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1022 hPa | 75 % | 9 °C | 100 % | 0% | 20% | 100% | 100% | |
| 10 AM
9 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1023 hPa | 70 % | 9 °C | 100 % | 0% | 24% | 100% | 100% | |
| 11 AM
10 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1022 hPa | 68 % | 8 °C | 100 % | 0% | 9% | 67% | 100% | |
| 12 PM
11 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1022 hPa | 65 % | 9 °C | 100 % | 0% | 14% | 21% | 100% | |
| 1 PM
12 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1021 hPa | 63 % | 9 °C | 100 % | 0% | 21% | 21% | 100% | |
| 2 PM
1 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1021 hPa | 63 % | 8 °C | 100 % | 0% | 19% | 13% | 100% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.1 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1021 hPa | 62 % | 8 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 9 PM
8 AM
| rain | 14 °C 13 °C |
4.7 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1021 hPa | 70 % | 9 °C | 100 % | 0% | 69% | 100% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
21.7 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 98 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
58.1 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1011 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 3 PM
2 AM
| heavy rain | 16 °C 18 °C |
24.3 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
996 hPa | 97 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 58% | |
| 9 PM
8 AM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
5.4 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
992 hPa | 99 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 73% | 0% | |
Manazuru, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 35.1531; 139.1391
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Population: 7 061
Altitude: 102 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Manazuru, Japan. Weather forecast Manazuru.
Manazuru - weather nearby - bigger cities
Manazuru - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Manazuru is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Manazuru
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:53 am | 6:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:40 am | 13:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:26 am | 6:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:54 am | 7:27 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:20 am | 8:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:13 pm | 04/30/2026 3:43 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |