Weather Magui today
Weather forecast Magui April 30, 2026
During the day morning overcast, in the afternoon initially overcast, later cloudy, in the evening initially cloudy, later clear. The highest temperature 23 °C. At night the lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Magui, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1020 hPa | 52 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1022 hPa | 53 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
2 AM
| cloudy | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1019 hPa | 29 % | 3 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 9 PM
8 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1020 hPa | 62 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1020 hPa | 60 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1022 hPa | 53 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 AM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1018 hPa | 36 % | 8 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 9 PM
8 AM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1019 hPa | 74 % | 12 °C | 78 % | 0% | 0% | 0% | 78% | |
Magui, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 33.3281; 130.3796
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Magui, Japan. Weather forecast Magui.
Magui - weather nearby - bigger cities
Magui - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Magui is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Magui
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Magui
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:31 am | 7 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:15 pm | 13:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:04 am | 7:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:34 am | 7:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:01 am | 8:31 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:48 pm | 04/30/2026 4:21 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |