Weather Kumano-dake today
| 22 °C | 22 °C | 5 pm | |
| 19 °C | 19 °C | 7 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 9 pm | |
| 17 °C | 19 °C | 11 pm |
sunrise 5:33 am
sunset 6:57 pm
HOURLY
sunset 6:57 pm
Weather forecast Kumano-dake April 28, 2026
Afternoon in the afternoon overcast, in the evening initially overcast, later rain. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 1.3 mm. At night overcast. The lowest temperature 17 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kumano-dake, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 PM
1 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1013 hPa | 55 % | 12 °C | 87 % | 0% | 0% | 37% | 79% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1013 hPa | 52 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 25% | 99% | |
| 4 PM
3 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1013 hPa | 52 % | 11 °C | 99 % | 0% | 7% | 22% | 99% | |
| 5 PM
4 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1013 hPa | 55 % | 12 °C | 100 % | 0% | 21% | 78% | 98% | |
| 6 PM
5 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1013 hPa | 67 % | 13 °C | 86 % | 0% | 15% | 24% | 78% | |
| 7 PM
6 AM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1014 hPa | 76 % | 14 °C | 82 % | 0% | 51% | 30% | 54% | |
| 8 PM
7 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1014 hPa | 81 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 38% | 31% | |
| 9 PM
8 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.6 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1015 hPa | 82 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 83% | 65% | |
| 10 PM
9 AM
| light rain | 18 °C 19 °C |
0.2 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1015 hPa | 84 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 48% | 14% | |
| 11 PM
10 AM
| rain | 17 °C 18 °C |
0.3 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1015 hPa | 90 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 60% | 24% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| light rain | 17 °C 18 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1015 hPa | 93 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 11% | 84% | |
| 1 AM
12 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1015 hPa | 90 % | 14 °C | 100 % | 0% | 98% | 8% | 81% | |
| 2 AM
1 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1015 hPa | 83 % | 12 °C | 98 % | 0% | 41% | 96% | 3% | |
| 3 AM
2 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1014 hPa | 84 % | 12 °C | 80 % | 0% | 32% | 69% | 5% | |
| 4 AM
3 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1014 hPa | 88 % | 13 °C | 93 % | 0% | 80% | 61% | 8% | |
| 5 AM
4 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1015 hPa | 86 % | 12 °C | 98 % | 0% | 75% | 87% | 19% | |
| 6 AM
5 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1016 hPa | 86 % | 12 °C | 93 % | 0% | 21% | 88% | 25% | |
| 7 AM
6 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1016 hPa | 85 % | 12 °C | 71 % | 0% | 1% | 68% | 8% | |
| 8 AM
7 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1016 hPa | 81 % | 12 °C | 93 % | 0% | 0% | 89% | 55% | |
| 9 AM
8 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1017 hPa | 70 % | 11 °C | 81 % | 0% | 0% | 41% | 73% | |
| 10 AM
9 PM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1016 hPa | 59 % | 10 °C | 78 % | 0% | 0% | 66% | 35% | |
| 11 AM
10 PM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1016 hPa | 55 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 10% | |
| 12 PM
11 PM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1016 hPa | 53 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 87% | 89% | |
| 1 PM
12 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northwest |
1015 hPa | 55 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 61% | |
| 2 PM
1 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1015 hPa | 57 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 75% | |
| 3 PM
2 AM
| light rain | 18 °C 17 °C |
0.1 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1015 hPa | 61 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 4 PM
3 AM
| rain | 17 °C 17 °C |
0.3 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1016 hPa | 70 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 92% | |
| 5 PM
4 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.8 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1016 hPa | 77 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 6 PM
5 AM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
1.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1016 hPa | 85 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 7 PM
6 AM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.5 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1016 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 PM
7 AM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.6 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1017 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 9 PM
8 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1018 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 10 PM
9 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1018 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 11 PM
10 AM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.8 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1018 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
Kumano-dake, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 32.8445; 130.6224
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kumano-dake, Japan. Weather forecast Kumano-dake.
Kumano-dake - weather nearby - bigger cities
Kumano-dake - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kumano-dake is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kumano-dake
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kumano-dake
data are always in the local timeSun and light
April 27, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:33 am | 6:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:15 pm | 13:23 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:07 am | 7:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:36 am | 7:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:04 am | 8:26 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:49 pm | 04/28/2026 3:28 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |