Weather Kotsubo today
Weather forecast Kotsubo April 30, 2026
During the day overcast, in the afternoon initially overcast, later light rain, in the evening initially light rain, later clear. The highest temperature 18 °C. Total rainfall 0.8 mm. At night overcast. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kotsubo, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northeast |
1006 hPa | 60 % | 7 °C | 100 % | 0% | 10% | 0% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.1 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1010 hPa | 49 % | 5 °C | 99 % | 0% | 1% | 0% | 99% | |
| 3 PM
2 AM
| light rain | 16 °C 14 °C |
0.7 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1010 hPa | 44 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 9 PM
8 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1015 hPa | 76 % | 8 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1015 hPa | 59 % | 3 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1016 hPa | 51 % | 6 °C | 96 % | 0% | 0% | 26% | 96% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h south-southwest |
1012 hPa | 40 % | 5 °C | 89 % | 0% | 0% | 8% | 89% | |
Kotsubo, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 35.3021; 139.5604
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kotsubo, Japan. Weather forecast Kotsubo.
Kotsubo - weather nearby - bigger cities
Kotsubo - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kotsubo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kotsubo
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kotsubo
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:51 am | 6:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:39 am | 13:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:24 am | 6:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:52 am | 7:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:18 am | 8 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:11 pm | 04/30/2026 3:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |