Weather Kōtari today
| 18 °C | 19 °C | 8 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 9 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 10 pm | |
| 15 °C | 16 °C | 11 pm |
sunrise 5:10 am
sunset 6:39 pm
HOURLY
sunset 6:39 pm
Weather forecast Kōtari April 28, 2026
Evening in the evening overcast. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night the lowest temperature 15 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kōtari, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 4 PM
3 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-southwest |
1010 hPa | 59 % | 14 °C | 93 % | 0% | 10% | 46% | 87% | |
| 5 PM
4 AM
| overcast | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southwest |
1010 hPa | 65 % | 14 °C | 98 % | 0% | 10% | 80% | 89% | |
| 6 PM
5 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southwest |
1010 hPa | 75 % | 15 °C | 96 % | 0% | 0% | 44% | 93% | |
| 7 PM
6 AM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southwest |
1011 hPa | 82 % | 15 °C | 78 % | 0% | 2% | 16% | 72% | |
| 8 PM
7 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1012 hPa | 84 % | 15 °C | 99 % | 0% | 7% | 97% | 77% | |
| 9 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1013 hPa | 86 % | 15 °C | 97 % | 0% | 2% | 70% | 93% | |
| 10 PM
9 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1013 hPa | 90 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 98% | |
| 11 PM
10 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1013 hPa | 87 % | 13 °C | 99 % | 0% | 39% | 88% | 94% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1014 hPa | 86 % | 12 °C | 98 % | 0% | 52% | 57% | 91% | |
| 1 AM
12 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1013 hPa | 85 % | 12 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 100% | |
| 2 AM
1 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1012 hPa | 87 % | 12 °C | 100 % | 0% | 38% | 100% | 100% | |
| 3 AM
2 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1012 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 96% | 86% | 100% | |
| 4 AM
3 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1013 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 44% | 99% | 100% | |
| 5 AM
4 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1013 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 100% | |
| 6 AM
5 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1013 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 100% | |
| 7 AM
6 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1014 hPa | 83 % | 12 °C | 100 % | 0% | 7% | 71% | 100% | |
| 8 AM
7 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1014 hPa | 63 % | 9 °C | 100 % | 0% | 7% | 99% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1014 hPa | 59 % | 9 °C | 100 % | 0% | 12% | 100% | 98% | |
| 10 AM
9 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1015 hPa | 56 % | 9 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 73% | |
| 11 AM
10 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1015 hPa | 60 % | 9 °C | 100 % | 0% | 15% | 100% | 82% | |
| 12 PM
11 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1015 hPa | 60 % | 9 °C | 100 % | 0% | 19% | 100% | 99% | |
| 1 PM
12 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1015 hPa | 62 % | 9 °C | 100 % | 0% | 14% | 100% | 100% | |
| 2 PM
1 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1015 hPa | 63 % | 9 °C | 100 % | 0% | 16% | 100% | 99% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1015 hPa | 66 % | 9 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 100% | |
| 4 PM
3 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1015 hPa | 69 % | 9 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 91% | |
| 5 PM
4 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1016 hPa | 69 % | 9 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 99% | |
| 6 PM
5 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1016 hPa | 71 % | 9 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 100% | |
| 7 PM
6 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1017 hPa | 74 % | 8 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
| 8 PM
7 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1018 hPa | 76 % | 8 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 100% | |
| 9 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1018 hPa | 77 % | 8 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 100% | |
| 10 PM
9 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1018 hPa | 78 % | 8 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 100% | |
| 11 PM
10 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1018 hPa | 79 % | 8 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
Kōtari, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 34.9210; 135.7055
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kōtari, Japan. Weather forecast Kōtari.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kōtari is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kōtari
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kōtari
data are always in the local timeSun and light
April 27, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:10 am | 6:39 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:54 am | 13:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:42 am | 7:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:11 am | 7:38 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:37 am | 8:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:27 pm | 04/28/2026 3:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |