Weather Koga, Kumamoto Prefecture today
Weather forecast Koga, Kumamoto Prefecture April 28, 2026
During the day morning rain, in the afternoon initially rain, later overcast, in the evening initially overcast, later clear. The highest temperature 21 °C. Total rainfall 2.7 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Koga, Kumamoto Prefecture, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
1.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1012 hPa | 99 % | 15 °C | 100 % | 0% | 99% | 0% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| rain | 17 °C 18 °C |
1.7 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1014 hPa | 87 % | 14 °C | 97 % | 0% | 37% | 7% | 96% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1013 hPa | 55 % | 11 °C | 100 % | 0% | 21% | 13% | 100% | |
| 9 PM
8 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1016 hPa | 63 % | 6 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1017 hPa | 69 % | 4 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1019 hPa | 47 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1018 hPa | 39 % | 6 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 9 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1020 hPa | 55 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Koga, Kumamoto Prefecture, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 32.8488; 130.9198
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Koga, Kumamoto Prefecture, Japan. Weather forecast Koga, Kumamoto Prefecture.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Koga, Kumamoto Prefecture is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Koga, Kumamoto Prefecture
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Koga, Kumamoto Prefecture
data are always in the local timeSun and light
April 27, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:32 am | 6:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:13 pm | 13:23 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:05 am | 7:22 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:35 am | 7:52 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:03 am | 8:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:48 pm | 04/28/2026 3:27 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |