Weather Kōchi weekend
Weather forecast for Kōchi for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Saturday during the day morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later overcast.
Friday, May 1
20 / 15°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kōchi, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1018 hPa | 71 % | 8 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1018 hPa | 62 % | 11 °C | 100 % | 0% | 23% | 0% | 100% | |
| 3 PM
2 AM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1015 hPa | 59 % | 11 °C | 20 % | 0% | 20% | 0% | 0% | |
| 9 PM
8 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1017 hPa | 81 % | 13 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1016 hPa | 90 % | 14 °C | 19 % | 0% | 19% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 PM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1017 hPa | 72 % | 15 °C | 34 % | 0% | 23% | 0% | 13% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 21 °C 22 °C |
0.1 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1015 hPa | 71 % | 15 °C | 99 % | 0% | 20% | 0% | 99% | |
Kōchi, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 34.7001; 138.9374
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Population: 7 203
Altitude: 29 m
The administrative part:
- Shizuoka Prefecture, Shizuoka
- Shimoda, Shimoda, Shizuoka
Something wrong, something missing?
Weather Kōchi, Japan. Weather forecast Kōchi.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kōchi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kōchi
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:54 am | 6:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:41 am | 13:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:26 am | 6:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:55 am | 7:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:21 am | 8:02 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:13 pm | 05/01/2026 4:11 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |