Weather Kitasode the day after tomorrow
| 16 °C | 17 °C | 9 am | |
| 18 °C | 19 °C | 12 pm | |
| 21 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 9 pm |
sunrise 4:48 am
sunset 6:26 pm
HOURLY
sunset 6:26 pm
Weather forecast Kitasode May 1, 2026
During the day morning heavy rain, later morning heavy rain showers, in the afternoon initially heavy rain showers, later overcast, in the evening initially overcast, later rain showers. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 47.7 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kitasode, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.5 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1018 hPa | 81 % | 9 °C | 100 % | 0% | 24% | 100% | 100% | |
| 1 AM
12 PM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.2 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1017 hPa | 87 % | 10 °C | 100 % | 0% | 90% | 100% | 100% | |
| 2 AM
1 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.7 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1016 hPa | 89 % | 10 °C | 100 % | 0% | 63% | 100% | 100% | |
| 3 AM
2 PM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
2.9 mm | 5.4 m/s19 km/h north |
1015 hPa | 91 % | 11 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 100% | |
| 4 AM
3 PM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
2.8 mm | 6.0 m/s22 km/h north |
1014 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 5 AM
4 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
2.4 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northeast |
1013 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 6 AM
5 PM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
1.5 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1012 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 AM
6 PM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
3.7 mm | 6.9 m/s25 km/h east-southeast |
1010 hPa | 93 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 AM
7 PM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
5.2 mm | 7.8 m/s28 km/h east |
1009 hPa | 94 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
8.3 mm | 8.3 m/s30 km/h east-southeast |
1007 hPa | 95 % | 15 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
| 10 AM
9 PM
| heavy rain | 17 °C 18 °C |
5.9 mm | 7.8 m/s28 km/h east-southeast |
1006 hPa | 96 % | 16 °C | 100 % | 0% | 57% | 100% | 100% | |
| 11 AM
10 PM
| heavy rain | 18 °C 19 °C |
9.9 mm | 8.1 m/s29 km/h east-southeast |
1003 hPa | 94 % | 16 °C | 100 % | 0% | 24% | 100% | 97% | |
| 12 PM
11 PM
| heavy rain | 18 °C 19 °C |
1.9 mm | 8.4 m/s30 km/h east |
1000 hPa | 94 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 1 PM
12 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h east |
996 hPa | 91 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 32% | 45% | |
| 2 PM
1 AM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southeast |
994 hPa | 88 % | 19 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h southwest |
993 hPa | 82 % | 18 °C | 66 % | 0% | 64% | 4% | 0% | |
| 9 PM
8 AM
| rain showers | 17 °C 16 °C |
3.0 mm | 9.4 m/s34 km/h south-southwest |
989 hPa | 82 % | 13 °C | 57 % | 0% | 56% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west-southwest |
991 hPa | 84 % | 12 °C | 37 % | 0% | 3% | 32% | 7% | |
| 9 AM
8 PM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west-northwest |
1002 hPa | 34 % | 3 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 AM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1005 hPa | 52 % | 12 °C | 46 % | 0% | 0% | 0% | 46% | |
| 9 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1009 hPa | 53 % | 8 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
Kitasode, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 35.4661; 140.0034
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kitasode, Japan. Weather forecast Kitasode.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kitasode is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kitasode
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:48 am | 6:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:37 am | 13:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:20 am | 6:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:49 am | 7:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:14 am | 8 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:09 pm | 05/01/2026 4:05 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |