Weather Kidoguchi weekend
Weather forecast for Kidoguchi for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day partly cloudy. Sunday during the day overcast, in the afternoon initially overcast, later heavy rain.
Friday, May 1
18 / 12°C
| 14.7 mm | 20 km/h |
| 18 °C | 19 °C | 9 am | |
| 18 °C | 18 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 5:05 am
sunset 6:42 pm
HOURLY
sunset 6:42 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kidoguchi, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.7 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1012 hPa | 88 % | 12 °C | 100 % | 0% | 95% | 75% | 97% | |
| 1 AM
12 PM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1010 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 96% | |
| 2 AM
1 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.6 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1008 hPa | 91 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 96% | |
| 3 AM
2 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.5 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1006 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 99% | |
| 4 AM
3 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.3 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1005 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 99% | |
| 5 AM
4 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.8 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1004 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 2% | 100% | 94% | 100% | |
| 6 AM
5 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.8 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1003 hPa | 95 % | 14 °C | 100 % | 1% | 100% | 98% | 85% | |
| 7 AM
6 PM
| light rain | 15 °C 16 °C |
0.2 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1002 hPa | 94 % | 14 °C | 100 % | 0% | 93% | 98% | 12% | |
| 8 AM
7 PM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.7 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1001 hPa | 89 % | 14 °C | 99 % | 0% | 97% | 71% | 50% | |
| 9 AM
8 PM
| heavy rain | 18 °C 19 °C |
2.2 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1000 hPa | 84 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 0% | |
| 10 AM
9 PM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.3 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1000 hPa | 90 % | 15 °C | 96 % | 0% | 53% | 95% | 0% | |
| 11 AM
10 PM
| light rain | 18 °C 19 °C |
0.2 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
1000 hPa | 88 % | 15 °C | 100 % | 0% | 32% | 100% | 0% | |
| 12 PM
11 PM
| rain | 18 °C 18 °C |
0.5 mm | 5.8 m/s21 km/h west |
1000 hPa | 81 % | 14 °C | 88 % | 0% | 71% | 65% | 3% | |
| 1 PM
12 AM
| rain | 17 °C 17 °C |
0.6 mm | 5.5 m/s20 km/h west |
999 hPa | 75 % | 12 °C | 95 % | 0% | 91% | 54% | 9% | |
| 2 PM
1 AM
| rain | 18 °C 18 °C |
0.9 mm | 5.5 m/s20 km/h west |
999 hPa | 71 % | 12 °C | 96 % | 0% | 93% | 93% | 32% | |
| 3 PM
2 AM
| heavy rain showers | 16 °C 16 °C |
1.6 mm | 5.1 m/s18 km/h west-southwest |
999 hPa | 81 % | 13 °C | 28 % | 0% | 9% | 8% | 16% | |
| 4 PM
3 AM
| rain | 17 °C 17 °C |
0.3 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
998 hPa | 74 % | 12 °C | 89 % | 0% | 76% | 17% | 40% | |
| 5 PM
4 AM
| rain showers | 16 °C 15 °C |
0.5 mm | 5.5 m/s20 km/h west |
999 hPa | 74 % | 11 °C | 48 % | 0% | 22% | 28% | 21% | |
| 6 PM
5 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-southwest |
1000 hPa | 77 % | 11 °C | 61 % | 0% | 19% | 33% | 43% | |
| 7 PM
6 AM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.3 mm | 6.5 m/s23 km/h west-southwest |
1000 hPa | 74 % | 9 °C | 96 % | 0% | 93% | 58% | 1% | |
| 8 PM
7 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.5 mm | 7.2 m/s26 km/h west-southwest |
1002 hPa | 81 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 94% | |
| 9 PM
8 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.9 mm | 6.9 m/s25 km/h west |
1003 hPa | 87 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 29% | |
| 10 PM
9 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.7 mm | 7.4 m/s27 km/h west |
1004 hPa | 91 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 15% | |
| 11 PM
10 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.4 mm | 7.0 m/s25 km/h west |
1005 hPa | 91 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 1% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.4 mm | 6.0 m/s22 km/h west-southwest |
1006 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 1 AM
12 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h west |
1007 hPa | 87 % | 10 °C | 91 % | 0% | 90% | 35% | 0% | |
| 2 AM
1 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h west |
1007 hPa | 86 % | 10 °C | 71 % | 0% | 71% | 0% | 0% | |
| 3 AM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west |
1008 hPa | 87 % | 9 °C | 64 % | 0% | 64% | 0% | 2% | |
| 9 AM
8 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1011 hPa | 63 % | 10 °C | 29 % | 0% | 2% | 0% | 27% | |
| 3 PM
2 AM
| partly cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1010 hPa | 46 % | 10 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 9 PM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h north-northwest |
1013 hPa | 77 % | 11 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
Kidoguchi, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 35.2167; 135.8667
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kidoguchi, Japan. Weather forecast Kidoguchi.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kidoguchi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kidoguchi
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:05 am | 6:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:53 am | 13:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:38 am | 7:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:06 am | 7:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:31 am | 8:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:26 pm | 05/01/2026 4:23 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |