Weather Doon the day after tomorrow
| 9 °C | 7 °C | 9 am | |
| 11 °C | 9 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 3 pm | |
| 11 °C | 10 °C | 9 pm |
sunrise 6:03 am
sunset 8:58 pm
HOURLY
sunset 8:58 pm
Weather forecast for Doon April 30, 2026
During the day rain, in the afternoon initially rain, later overcast. The highest temperature 13 °C. Total rainfall 8.7 mm. At night the lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Doon, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east |
1020 hPa | 63 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east |
1019 hPa | 61 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 95% | |
| 2 AM
9 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east |
1019 hPa | 60 % | 3 °C | 95 % | 0% | 0% | 31% | 93% | |
| 3 AM
10 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east |
1018 hPa | 64 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
| 4 AM
11 PM
| rain | 9 °C 6 °C |
0.5 mm | 7.0 m/s25 km/h east |
1018 hPa | 63 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| heavy rain | 9 °C 6 °C |
1.3 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1017 hPa | 70 % | 3 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
| 6 AM
1 AM
| heavy rain | 8 °C 5 °C |
1.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east |
1017 hPa | 78 % | 4 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 88% | |
| 7 AM
2 AM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.5 mm | 7.6 m/s27 km/h east |
1017 hPa | 86 % | 5 °C | 100 % | 0% | 54% | 99% | 97% | |
| 8 AM
3 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.7 mm | 7.8 m/s28 km/h east |
1017 hPa | 84 % | 6 °C | 100 % | 0% | 11% | 94% | 100% | |
| 9 AM
4 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.3 mm | 7.4 m/s27 km/h east-southeast |
1016 hPa | 86 % | 7 °C | 100 % | 0% | 98% | 95% | 93% | |
| 10 AM
5 AM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.8 mm | 7.3 m/s26 km/h east-southeast |
1016 hPa | 84 % | 7 °C | 100 % | 0% | 33% | 100% | 93% | |
| 11 AM
6 AM
| heavy rain | 10 °C 8 °C |
1.9 mm | 7.1 m/s26 km/h east-southeast |
1016 hPa | 89 % | 8 °C | 100 % | 0% | 66% | 99% | 100% | |
| 12 PM
7 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.6 mm | 7.1 m/s26 km/h east-southeast |
1016 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 26% | 91% | 99% | |
| 1 PM
8 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.6 mm | 7.1 m/s26 km/h east-southeast |
1016 hPa | 85 % | 9 °C | 100 % | 0% | 60% | 96% | 100% | |
| 2 PM
9 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.2 mm | 6.1 m/s22 km/h east-southeast |
1016 hPa | 85 % | 9 °C | 100 % | 0% | 14% | 71% | 100% | |
| 3 PM
10 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.2 mm | 6.3 m/s23 km/h east-southeast |
1015 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 94% | 89% | 100% | |
| 4 PM
11 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-southeast |
1015 hPa | 83 % | 9 °C | 100 % | 0% | 37% | 50% | 100% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h southeast |
1015 hPa | 83 % | 9 °C | 97 % | 0% | 96% | 35% | 1% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h southeast |
1015 hPa | 82 % | 9 °C | 89 % | 0% | 89% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southeast |
1015 hPa | 83 % | 9 °C | 97 % | 0% | 97% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1015 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1015 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1015 hPa | 90 % | 9 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1016 hPa | 93 % | 9 °C | 94 % | 0% | 94% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1016 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1016 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.3 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1016 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 50% | |
| 1 PM
8 AM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.7 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1015 hPa | 69 % | 8 °C | 100 % | 0% | 98% | 44% | 99% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1014 hPa | 79 % | 9 °C | 81 % | 0% | 44% | 53% | 43% | |
Doon, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 52.6036; -8.2444
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Doon, Ireland. Weather forecast for Doon.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Doon is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Doon
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:03 am | 8:58 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:30 pm | 14:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:22 am | 9:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:33 am | 10:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:28 am | 11:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:52 pm | 04/30/2026 5:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |