Weather Curragh View today
| 11 °C | 10 °C | 9 am | |
| 12 °C | 11 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 3 pm | |
| 9 °C | 7 °C | 9 pm |
sunrise 5:59 am
sunset 8:51 pm
HOURLY
sunset 8:51 pm
Weather forecast Curragh View April 28, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon partly cloudy, in the evening clear. The highest temperature 13 °C. At night the lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Curragh View, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 4 AM
11 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1028 hPa | 94 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1028 hPa | 94 % | 6 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1028 hPa | 96 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1028 hPa | 96 % | 6 °C | 15 % | 11% | 15% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1028 hPa | 95 % | 8 °C | 34 % | 8% | 34% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1029 hPa | 86 % | 8 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1029 hPa | 77 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1029 hPa | 72 % | 7 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1029 hPa | 69 % | 7 °C | 12 % | 0% | 12% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h northeast |
1029 hPa | 67 % | 6 °C | 22 % | 0% | 22% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northeast |
1029 hPa | 66 % | 6 °C | 24 % | 0% | 24% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east-northeast |
1029 hPa | 69 % | 6 °C | 35 % | 0% | 35% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east-northeast |
1028 hPa | 69 % | 6 °C | 37 % | 0% | 37% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-northeast |
1028 hPa | 70 % | 6 °C | 40 % | 0% | 40% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h northeast |
1028 hPa | 68 % | 5 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east-northeast |
1028 hPa | 70 % | 5 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1028 hPa | 75 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1028 hPa | 79 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1029 hPa | 83 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1029 hPa | 86 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1028 hPa | 87 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1028 hPa | 88 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1028 hPa | 88 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1028 hPa | 87 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1027 hPa | 87 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1027 hPa | 86 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1027 hPa | 86 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1027 hPa | 84 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1027 hPa | 79 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east-northeast |
1027 hPa | 73 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-northeast |
1027 hPa | 69 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-northeast |
1027 hPa | 65 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h east-northeast |
1026 hPa | 63 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h east-northeast |
1026 hPa | 61 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east-northeast |
1025 hPa | 59 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h east-northeast |
1025 hPa | 59 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h east-northeast |
1025 hPa | 58 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h east-northeast |
1024 hPa | 59 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-northeast |
1024 hPa | 60 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-northeast |
1023 hPa | 64 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-northeast |
1023 hPa | 65 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-northeast |
1023 hPa | 65 % | 4 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-northeast |
1023 hPa | 65 % | 4 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h east-northeast |
1023 hPa | 62 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Curragh View, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 53.1592; -6.8844
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Curragh View, Ireland. Weather forecast Curragh View.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Curragh View is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Curragh View
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Curragh View
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 8:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:25 pm | 14:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:19 am | 9:31 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:29 am | 10:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:24 am | 11:28 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:14 pm | 04/28/2026 4:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |