Weather Cloondara long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Cloondara for ten days.
Thursday, Apr 30
17 / 8°C
| 4.6 mm | 22 km/h |
| 10 °C | 8 °C | 9 am | |
| 14 °C | 12 °C | 12 pm | |
| 17 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 5:57 am
sunset 9:00 pm
HOURLY
sunset 9:00 pm
|
|
|
|
Weather forecast Cloondara, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east |
1023 hPa | 68 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1022 hPa | 66 % | 4 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east |
1022 hPa | 66 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east |
1021 hPa | 64 % | 2 °C | 93 % | 0% | 0% | 10% | 92% | |
| 4 AM
11 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east |
1021 hPa | 65 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1020 hPa | 66 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 43% | 99% | |
| 6 AM
1 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east |
1020 hPa | 68 % | 2 °C | 97 % | 0% | 0% | 37% | 97% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east |
1020 hPa | 74 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 8 AM
3 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east |
1020 hPa | 75 % | 4 °C | 99 % | 0% | 0% | 39% | 98% | |
| 9 AM
4 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east |
1019 hPa | 78 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 42% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east |
1019 hPa | 77 % | 7 °C | 84 % | 0% | 0% | 71% | 49% | |
| 11 AM
6 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east |
1019 hPa | 73 % | 8 °C | 96 % | 0% | 2% | 96% | 40% | |
| 12 PM
7 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east |
1018 hPa | 68 % | 8 °C | 98 % | 0% | 3% | 87% | 89% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east |
1018 hPa | 66 % | 8 °C | 98 % | 0% | 0% | 87% | 91% | |
| 2 PM
9 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east |
1017 hPa | 65 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 40% | 100% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-southeast |
1017 hPa | 61 % | 9 °C | 100 % | 0% | 4% | 88% | 99% | |
| 4 PM
11 AM
| heavy rain | 17 °C 16 °C |
2.8 mm | 6.1 m/s22 km/h southeast |
1017 hPa | 59 % | 8 °C | 99 % | 0% | 7% | 86% | 96% | |
| 5 PM
12 PM
| rain | 15 °C 14 °C |
0.5 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1017 hPa | 76 % | 10 °C | 100 % | 0% | 11% | 97% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1016 hPa | 80 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 61% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1016 hPa | 83 % | 11 °C | 99 % | 0% | 6% | 82% | 96% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1016 hPa | 84 % | 11 °C | 100 % | 0% | 29% | 100% | 93% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1016 hPa | 89 % | 11 °C | 93 % | 0% | 44% | 82% | 58% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1016 hPa | 90 % | 10 °C | 99 % | 0% | 98% | 66% | 8% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1017 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 53% | 2% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-southeast |
1017 hPa | 87 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 59% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southeast |
1016 hPa | 85 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 26% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1016 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 26% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1015 hPa | 77 % | 11 °C | 93 % | 0% | 57% | 0% | 85% | |
| 7 PM
2 PM
| rain | 15 °C 14 °C |
1.2 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1013 hPa | 67 % | 9 °C | 100 % | 0% | 11% | 89% | 100% | |
Cloondara, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 53.7333; -7.9167
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Cloondara, Ireland. Weather forecast Cloondara.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cloondara is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Cloondara
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:57 am | 9 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:28 pm | 15:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:16 am | 9:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:23 am | 10:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:13 am | 11:48 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:53 pm | 04/30/2026 5:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |