Weather Clonkeen, Leinster today
Weather forecast Clonkeen, Leinster April 29, 2026
From morning untill noon clear, in the afternoon partly cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 15 °C. At night cloudy. The lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Clonkeen, Leinster, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1028 hPa | 89 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1028 hPa | 91 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1027 hPa | 92 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1027 hPa | 93 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1027 hPa | 94 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1027 hPa | 96 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1026 hPa | 97 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1026 hPa | 96 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1026 hPa | 91 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1026 hPa | 86 % | 6 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1026 hPa | 81 % | 7 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1026 hPa | 73 % | 6 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1025 hPa | 66 % | 6 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1025 hPa | 58 % | 5 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northeast |
1022 hPa | 71 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1021 hPa | 70 % | 3 °C | 82 % | 0% | 0% | 1% | 82% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1019 hPa | 74 % | 3 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 1 PM
8 AM
| rain showers | 15 °C 13 °C |
1.5 mm | 6.5 m/s23 km/h east-southeast |
1017 hPa | 62 % | 8 °C | 68 % | 0% | 0% | 7% | 66% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.3 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1015 hPa | 83 % | 9 °C | 100 % | 0% | 61% | 100% | 99% | |
Clonkeen, Leinster, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 53.0081; -7.3556
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Clonkeen, Leinster, Ireland. Weather forecast Clonkeen, Leinster.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Clonkeen, Leinster is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Clonkeen, Leinster
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Clonkeen, Leinster
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6 am | 8:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:26 pm | 14:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:19 am | 9:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:29 am | 10:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:24 am | 11:32 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:33 pm | 04/29/2026 4:58 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |