Weather Castletown, Leinster tomorrow
Weather forecast Castletown, Leinster April 29, 2026
During the day morning cloudy, later morning clear, in the afternoon partly cloudy, in the evening clear. The highest temperature 13 °C. At night the lowest temperature 5 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Castletown, Leinster, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1024 hPa | 96 % | 8 °C | 40 % | 0% | 40% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1023 hPa | 93 % | 7 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1024 hPa | 73 % | 8 °C | 31 % | 0% | 31% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1023 hPa | 77 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h north |
1022 hPa | 92 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.4 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1021 hPa | 92 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 2% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1021 hPa | 73 % | 10 °C | 90 % | 0% | 75% | 9% | 63% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1021 hPa | 81 % | 9 °C | 10 % | 0% | 7% | 0% | 3% | |
Castletown, Leinster, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 53.3522; -6.5269
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Castletown, Leinster, Ireland. Weather forecast Castletown, Leinster.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Castletown, Leinster is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Castletown, Leinster
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:55 am | 8:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:23 pm | 14:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:15 am | 9:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:23 am | 10:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:16 am | 11:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:30 pm | 04/29/2026 4:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |