Weather Carrabane long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Carrabane for ten days.
Monday, May 4
12 / 7°C
| 0.5 mm | 9 km/h |
| 7 °C | 5 °C | 1 am | |
| 7 °C | 5 °C | 7 am | |
| 12 °C | 10 °C | 1 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 7 pm |
sunrise 5:42 am
sunset 9:03 pm
HOURLY
sunset 9:03 pm
|
|
|
|
Weather forecast Carrabane, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1019 hPa | 78 % | 3 °C | 83 % | 0% | 74% | 0% | 30% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1019 hPa | 84 % | 4 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1020 hPa | 60 % | 4 °C | 92 % | 0% | 91% | 46% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1019 hPa | 70 % | 6 °C | 95 % | 0% | 55% | 92% | 0% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1019 hPa | 92 % | 5 °C | 33 % | 0% | 32% | 2% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.4 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1019 hPa | 93 % | 4 °C | 99 % | 0% | 51% | 0% | 98% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.4 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1018 hPa | 68 % | 5 °C | 99 % | 0% | 97% | 84% | 62% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.1 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1016 hPa | 73 % | 6 °C | 57 % | 0% | 10% | 50% | 7% | |
Carrabane, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 54.0575; -6.3211
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Carrabane, Ireland. Weather forecast Carrabane.
Carrabane - weather nearby - bigger cities
Carrabane - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Carrabane is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Carrabane
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 9:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:22 pm | 15:20 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:59 am | 9:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:03 am | 10:42 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:41 am | 12:08 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 11:55 pm | 05/04/2026 6:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |