Weather Capragh Lough today
| 11 °C | 9 °C | 9 am | |
| 12 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 3 pm | |
| 9 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 5:56 am
sunset 8:53 pm
HOURLY
sunset 8:53 pm
Weather forecast Capragh Lough April 28, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 13 °C. At night the lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Capragh Lough, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1028 hPa | 93 % | 7 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1028 hPa | 93 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1028 hPa | 93 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1028 hPa | 92 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1029 hPa | 92 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1029 hPa | 92 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1029 hPa | 90 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1029 hPa | 88 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1030 hPa | 83 % | 8 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east |
1030 hPa | 80 % | 8 °C | 32 % | 0% | 28% | 0% | 4% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east |
1030 hPa | 79 % | 8 °C | 46 % | 0% | 45% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east |
1030 hPa | 77 % | 7 °C | 80 % | 0% | 80% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1030 hPa | 75 % | 7 °C | 46 % | 0% | 46% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1030 hPa | 73 % | 7 °C | 45 % | 0% | 44% | 0% | 1% | |
| 3 PM
10 AM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1030 hPa | 72 % | 7 °C | 37 % | 0% | 37% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east |
1029 hPa | 70 % | 7 °C | 27 % | 0% | 27% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east |
1029 hPa | 69 % | 7 °C | 19 % | 0% | 19% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1029 hPa | 70 % | 7 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1029 hPa | 72 % | 7 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1029 hPa | 79 % | 7 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1029 hPa | 82 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1029 hPa | 82 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1029 hPa | 82 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1029 hPa | 82 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1029 hPa | 83 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east |
1029 hPa | 88 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east |
1029 hPa | 88 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east |
1029 hPa | 85 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east-northeast |
1029 hPa | 83 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-northeast |
1029 hPa | 81 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-northeast |
1029 hPa | 77 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east-northeast |
1029 hPa | 72 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h east |
1029 hPa | 69 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h east |
1029 hPa | 62 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h east |
1029 hPa | 58 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h east |
1029 hPa | 59 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h east |
1028 hPa | 58 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east |
1028 hPa | 55 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east |
1027 hPa | 55 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east |
1027 hPa | 55 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h east-northeast |
1026 hPa | 56 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east-northeast |
1025 hPa | 60 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east-northeast |
1025 hPa | 64 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h east-northeast |
1025 hPa | 62 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 9 PM
4 PM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h east |
1025 hPa | 59 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 9.4 m/s34 km/h east |
1025 hPa | 60 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h east |
1025 hPa | 64 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Capragh Lough, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 53.9922; -6.6775
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Capragh Lough, Ireland. Weather forecast Capragh Lough.
Capragh Lough - weather nearby - bigger cities
Capragh Lough - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Capragh Lough is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Capragh Lough
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Capragh Lough
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 8:53 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:24 pm | 14:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:15 am | 9:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:22 am | 10:27 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:13 am | 11:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:13 pm | 04/28/2026 4:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |