Weather Caherlag today
Weather forecast Caherlag April 29, 2026
During the day clear, in the afternoon initially clear, later cloudy. The highest temperature 15 °C. At night heavy rain. The lowest temperature 6 °C. Total rainfall 7.3 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Caherlag, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1027 hPa | 84 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1026 hPa | 85 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1026 hPa | 86 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1026 hPa | 86 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1025 hPa | 87 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1025 hPa | 88 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1025 hPa | 89 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1025 hPa | 85 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northeast |
1024 hPa | 80 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1024 hPa | 71 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-northeast |
1024 hPa | 63 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-northeast |
1023 hPa | 62 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east-northeast |
1023 hPa | 64 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east-northeast |
1022 hPa | 61 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east-northeast |
1022 hPa | 59 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h east-northeast |
1021 hPa | 57 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east-northeast |
1020 hPa | 56 % | 6 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| partly cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east-northeast |
1020 hPa | 56 % | 6 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 1% | |
| 6 PM
1 PM
| partly cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east-northeast |
1020 hPa | 59 % | 7 °C | 15 % | 0% | 0% | 15% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-northeast |
1019 hPa | 63 % | 7 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east-northeast |
1019 hPa | 63 % | 6 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-northeast |
1019 hPa | 59 % | 5 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east-northeast |
1019 hPa | 56 % | 4 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h east-northeast |
1019 hPa | 55 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 28% | 100% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h east |
1019 hPa | 54 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 1 AM
8 PM
| light rain | 12 °C 9 °C |
0.1 mm | 7.8 m/s28 km/h east |
1018 hPa | 54 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 2 AM
9 PM
| heavy rain | 12 °C 9 °C |
1.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east |
1018 hPa | 58 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 3 AM
10 PM
| heavy rain | 11 °C 8 °C |
2.5 mm | 7.8 m/s28 km/h east |
1018 hPa | 68 % | 5 °C | 100 % | 0% | 93% | 90% | 100% | |
| 4 AM
11 PM
| heavy rain | 9 °C 7 °C |
2.1 mm | 7.6 m/s27 km/h east-northeast |
1017 hPa | 88 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.5 mm | 8.1 m/s29 km/h east-northeast |
1016 hPa | 89 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 75% | |
| 6 AM
1 AM
| heavy rain | 9 °C 7 °C |
1.1 mm | 8.3 m/s30 km/h east-northeast |
1016 hPa | 88 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| heavy rain | 9 °C 7 °C |
2.0 mm | 8.8 m/s32 km/h east |
1016 hPa | 88 % | 7 °C | 100 % | 0% | 87% | 100% | 100% | |
| 8 AM
3 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.4 mm | 9.1 m/s33 km/h east |
1016 hPa | 87 % | 7 °C | 100 % | 0% | 94% | 92% | 100% | |
| 9 AM
4 AM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.5 mm | 8.1 m/s29 km/h east |
1016 hPa | 86 % | 7 °C | 100 % | 0% | 99% | 79% | 100% | |
| 10 AM
5 AM
| heavy rain | 11 °C 9 °C |
1.4 mm | 7.9 m/s28 km/h east |
1015 hPa | 85 % | 8 °C | 96 % | 0% | 25% | 83% | 86% | |
| 11 AM
6 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.6 mm | 8.1 m/s29 km/h east |
1015 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 93% | 100% | |
| 12 PM
7 AM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.2 mm | 7.9 m/s28 km/h east |
1015 hPa | 88 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 76% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.4 mm | 8.0 m/s29 km/h east |
1015 hPa | 85 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 68% | 100% | |
| 2 PM
9 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 7.4 m/s27 km/h east |
1015 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 78% | 75% | 93% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h east-southeast |
1014 hPa | 82 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 35% | 97% | |
| 4 PM
11 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 7.0 m/s25 km/h east-southeast |
1014 hPa | 85 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 50% | 71% | |
| 5 PM
12 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.3 mm | 6.3 m/s23 km/h east-southeast |
1014 hPa | 87 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 85% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.2 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1013 hPa | 89 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 90% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.3 mm | 5.2 m/s19 km/h east-southeast |
1013 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1014 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 54% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1014 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1015 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1015 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 75% | 100% | 0% | 0% | |
Caherlag, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 51.9144; -8.3633
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Caherlag, Ireland. Weather forecast Caherlag.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Caherlag is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Caherlag
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Caherlag
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 8:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:30 pm | 14:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 9:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:40 am | 10:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:39 am | 11:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:36 pm | 04/29/2026 5:03 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |