Weather Borness Bridge long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Borness Bridge for ten days.
Sunday, May 3
14 / 8°C
| 2.7 mm | 4 km/h |
| 8 °C | 7 °C | 1 am | |
| 8 °C | 7 °C | 7 am | |
| 14 °C | 14 °C | 1 pm | |
| 12 °C | 12 °C | 7 pm |
sunrise 5:51 am
sunset 9:01 pm
HOURLY
sunset 9:01 pm
|
|
|
|
Weather forecast Borness Bridge, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 97 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.3 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1011 hPa | 99 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| rain showers | 14 °C 13 °C |
1.7 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1011 hPa | 67 % | 8 °C | 47 % | 0% | 21% | 35% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.7 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1011 hPa | 85 % | 10 °C | 97 % | 0% | 9% | 96% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.3 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1015 hPa | 96 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 97% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1017 hPa | 87 % | 5 °C | 99 % | 0% | 99% | 16% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1019 hPa | 55 % | 3 °C | 97 % | 0% | 97% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1020 hPa | 66 % | 5 °C | 53 % | 0% | 53% | 12% | 0% | |
Borness Bridge, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 53.1306; -7.3058
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Borness Bridge, Ireland. Weather forecast Borness Bridge.
Borness Bridge - weather nearby - bigger cities
Borness Bridge - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Borness Bridge is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Borness Bridge
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:51 am | 9:01 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:26 pm | 15:10 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:10 am | 9:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:17 am | 10:36 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:05 am | 11:50 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 10:39 pm | 05/03/2026 5:55 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |