Weather Ballynacrusha Cross Roads the day after tomorrow
| 12 °C | 11 °C | 9 am | |
| 13 °C | 12 °C | 12 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 3 pm | |
| 11 °C | 10 °C | 9 pm |
sunrise 6:03 am
sunset 8:57 pm
HOURLY
sunset 8:57 pm
Weather forecast Ballynacrusha Cross Roads May 1, 2026
During the day morning fog, later morning light rain, in the afternoon cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 14 °C. Total rainfall 1.3 mm. At night the lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ballynacrusha Cross Roads, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1016 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 51% | 100% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1016 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 88% | 100% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1016 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1016 hPa | 99 % | 10 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 4% | |
| 4 AM
11 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1016 hPa | 99 % | 10 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 28% | |
| 5 AM
12 AM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1016 hPa | 99 % | 10 °C | 100 % | 100% | 100% | 0% | 29% | |
| 6 AM
1 AM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1017 hPa | 99 % | 10 °C | 100 % | 98% | 100% | 0% | 31% | |
| 7 AM
2 AM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1017 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 57% | 100% | 0% | 41% | |
| 8 AM
3 AM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1017 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 18% | 100% | 0% | 40% | |
| 9 AM
4 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.2 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1017 hPa | 88 % | 9 °C | 100 % | 0% | 50% | 2% | 100% | |
| 10 AM
5 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1018 hPa | 82 % | 9 °C | 100 % | 0% | 89% | 1% | 99% | |
| 11 AM
6 AM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.1 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1018 hPa | 80 % | 9 °C | 100 % | 0% | 81% | 20% | 100% | |
| 12 PM
7 AM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1018 hPa | 80 % | 9 °C | 100 % | 0% | 73% | 63% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1018 hPa | 78 % | 9 °C | 100 % | 0% | 79% | 54% | 99% | |
| 2 PM
9 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1018 hPa | 77 % | 9 °C | 100 % | 0% | 77% | 85% | 100% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1018 hPa | 77 % | 9 °C | 100 % | 0% | 53% | 80% | 100% | |
| 4 PM
11 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1018 hPa | 76 % | 9 °C | 100 % | 0% | 60% | 64% | 99% | |
| 5 PM
12 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1017 hPa | 77 % | 9 °C | 85 % | 0% | 40% | 56% | 50% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1017 hPa | 77 % | 9 °C | 46 % | 0% | 34% | 16% | 4% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1017 hPa | 80 % | 9 °C | 59 % | 0% | 29% | 10% | 35% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1017 hPa | 85 % | 9 °C | 93 % | 0% | 35% | 21% | 85% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1017 hPa | 95 % | 9 °C | 99 % | 0% | 33% | 27% | 97% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1017 hPa | 98 % | 9 °C | 92 % | 0% | 31% | 58% | 70% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1017 hPa | 97 % | 9 °C | 68 % | 0% | 33% | 43% | 23% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1017 hPa | 97 % | 9 °C | 85 % | 0% | 67% | 57% | 14% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1017 hPa | 97 % | 9 °C | 92 % | 0% | 88% | 36% | 4% | |
| 7 AM
2 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.6 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1014 hPa | 95 % | 9 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 7% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1015 hPa | 69 % | 7 °C | 91 % | 0% | 91% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northwest |
1015 hPa | 64 % | 4 °C | 95 % | 0% | 95% | 0% | 0% | |
Ballynacrusha Cross Roads, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 51.8631; -8.2978
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ballynacrusha Cross Roads, Ireland. Weather forecast Ballynacrusha Cross Roads.
Ballynacrusha Cross Roads - weather nearby - bigger cities
Ballynacrusha Cross Roads - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ballynacrusha Cross Roads is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ballynacrusha Cross Roads
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:03 am | 8:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:30 pm | 14:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:24 am | 9:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:35 am | 10:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:32 am | 11:30 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:05 pm | 05/01/2026 5:27 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |