Weather Ballymascanlan weekend
Weather forecast for Ballymascanlan for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day cloudy, later morning light rain, in the afternoon light rain showers, in the evening partly cloudy. Sunday from morning untill noon clear, in the afternoon cloudy.
Saturday, May 2
14 / 10°C
| 1.6 mm | 17 km/h |
| 11 °C | 10 °C | 1 am | |
| 10 °C | 9 °C | 7 am | |
| 14 °C | 12 °C | 1 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 7 pm |
sunrise 5:46 am
sunset 8:59 pm
HOURLY
sunset 8:59 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ballymascanlan, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.3 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1013 hPa | 92 % | 9 °C | 60 % | 0% | 35% | 48% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.8 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1012 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 2% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| light rain showers | 14 °C 13 °C |
0.5 mm | 4.6 m/s17 km/h west-northwest |
1013 hPa | 67 % | 7 °C | 32 % | 0% | 20% | 20% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northwest |
1014 hPa | 69 % | 6 °C | 27 % | 0% | 21% | 21% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1017 hPa | 90 % | 5 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1018 hPa | 85 % | 3 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1019 hPa | 62 % | 3 °C | 84 % | 0% | 84% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1018 hPa | 60 % | 3 °C | 84 % | 0% | 84% | 0% | 0% | |
Ballymascanlan, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 54.0283; -6.3508
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ballymascanlan, Ireland. Weather forecast Ballymascanlan.
Ballymascanlan - weather nearby - bigger cities
Ballymascanlan - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ballymascanlan is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ballymascanlan
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:46 am | 8:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:22 pm | 15:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:04 am | 9:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:09 am | 10:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:52 am | 11:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 9:23 pm | 05/02/2026 5:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |