Weather Ballymacoda today
| 12 °C | 11 °C | 9 am | |
| 15 °C | 13 °C | 12 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 3 pm | |
| 11 °C | 9 °C | 9 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 8:51 pm
HOURLY
sunset 8:51 pm
Weather forecast Ballymacoda April 28, 2026
During the day partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 15 °C. At night the lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ballymacoda, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 4 AM
11 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1027 hPa | 90 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1026 hPa | 90 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1026 hPa | 89 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1027 hPa | 89 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1027 hPa | 88 % | 8 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1027 hPa | 81 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1027 hPa | 76 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1027 hPa | 73 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1027 hPa | 68 % | 9 °C | 57 % | 0% | 57% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east |
1027 hPa | 71 % | 9 °C | 70 % | 0% | 70% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h east |
1026 hPa | 74 % | 9 °C | 42 % | 0% | 42% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 9.4 m/s34 km/h east |
1027 hPa | 78 % | 9 °C | 71 % | 0% | 71% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 9.2 m/s33 km/h east |
1026 hPa | 79 % | 8 °C | 43 % | 0% | 43% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h east |
1026 hPa | 77 % | 8 °C | 15 % | 0% | 15% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h east |
1026 hPa | 74 % | 7 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h east |
1026 hPa | 74 % | 7 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h east-northeast |
1026 hPa | 76 % | 7 °C | 28 % | 0% | 28% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h east-northeast |
1027 hPa | 76 % | 7 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h northeast |
1027 hPa | 80 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h northeast |
1027 hPa | 80 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h northeast |
1026 hPa | 81 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h northeast |
1026 hPa | 81 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h northeast |
1026 hPa | 81 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h northeast |
1025 hPa | 81 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h northeast |
1025 hPa | 81 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h northeast |
1025 hPa | 77 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h northeast |
1025 hPa | 74 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 9.8 m/s35 km/h northeast |
1025 hPa | 72 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 10.5 m/s38 km/h northeast |
1025 hPa | 67 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 10.8 m/s39 km/h northeast |
1024 hPa | 64 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 11.0 m/s40 km/h east-northeast |
1024 hPa | 62 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 11.3 m/s41 km/h east-northeast |
1024 hPa | 63 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 11.6 m/s42 km/h east-northeast |
1023 hPa | 65 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 11.5 m/s41 km/h east-northeast |
1023 hPa | 61 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 11.9 m/s43 km/h east-northeast |
1022 hPa | 58 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 11.5 m/s41 km/h east-northeast |
1022 hPa | 57 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 11.7 m/s42 km/h east-northeast |
1021 hPa | 57 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 11.7 m/s42 km/h east-northeast |
1021 hPa | 60 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 12.0 m/s43 km/h east-northeast |
1020 hPa | 62 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 12.1 m/s44 km/h east-northeast |
1019 hPa | 65 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 12.3 m/s44 km/h east-northeast |
1019 hPa | 64 % | 7 °C | 10 % | 0% | 0% | 8% | 2% | |
| 9 PM
4 PM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 12.1 m/s44 km/h east-northeast |
1019 hPa | 60 % | 5 °C | 17 % | 0% | 0% | 17% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 11.9 m/s43 km/h east-northeast |
1019 hPa | 59 % | 5 °C | 98 % | 0% | 0% | 2% | 98% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 11.8 m/s42 km/h east-northeast |
1019 hPa | 61 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 32% | 100% | |
Ballymacoda, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 51.8900; -7.9325
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ballymacoda, Ireland. Weather forecast Ballymacoda.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ballymacoda is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Ballymacoda
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Ballymacoda
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 8:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:29 pm | 14:43 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:29 am | 9:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:41 am | 10:18 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:41 am | 11:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:19 pm | 04/28/2026 4:51 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |