Weather Ballingarrane today
| 16 °C | 14 °C | 4 pm | |
| 15 °C | 13 °C | 6 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 8 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 10 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 8:59 pm
HOURLY
sunset 8:59 pm
Weather forecast Ballingarrane April 29, 2026
During the day clear, in the afternoon initially clear, later cloudy. The highest temperature 16 °C. At night rain. The lowest temperature 7 °C. Total rainfall 1.7 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ballingarrane, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1028 hPa | 87 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1028 hPa | 89 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1028 hPa | 91 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1027 hPa | 93 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1027 hPa | 94 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| clear | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1026 hPa | 95 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| clear | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1026 hPa | 96 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1026 hPa | 95 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1026 hPa | 88 % | 6 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1026 hPa | 85 % | 7 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1025 hPa | 80 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1025 hPa | 73 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1024 hPa | 65 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1024 hPa | 64 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east-northeast |
1023 hPa | 63 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-northeast |
1022 hPa | 60 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-northeast |
1022 hPa | 58 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east |
1021 hPa | 57 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east |
1021 hPa | 59 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east |
1021 hPa | 63 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1021 hPa | 68 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1021 hPa | 72 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1021 hPa | 73 % | 7 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1020 hPa | 71 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east |
1020 hPa | 66 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 62% | 100% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1020 hPa | 62 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 2 AM
9 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east |
1019 hPa | 60 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
| 3 AM
10 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east |
1019 hPa | 61 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 84% | 100% | |
| 4 AM
11 PM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.2 mm | 6.2 m/s22 km/h east |
1018 hPa | 64 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 98% | |
| 5 AM
12 AM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.8 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1018 hPa | 67 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 6 AM
1 AM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.7 mm | 5.5 m/s20 km/h east |
1018 hPa | 75 % | 5 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.6 mm | 5.8 m/s21 km/h east |
1018 hPa | 79 % | 6 °C | 100 % | 0% | 6% | 99% | 100% | |
| 8 AM
3 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.7 mm | 6.1 m/s22 km/h east |
1017 hPa | 81 % | 6 °C | 100 % | 0% | 5% | 75% | 100% | |
| 9 AM
4 AM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.6 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1017 hPa | 81 % | 6 °C | 100 % | 0% | 45% | 91% | 100% | |
| 10 AM
5 AM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.2 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1017 hPa | 80 % | 7 °C | 100 % | 0% | 27% | 79% | 100% | |
| 11 AM
6 AM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
2.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1016 hPa | 79 % | 8 °C | 100 % | 0% | 8% | 91% | 99% | |
| 12 PM
7 AM
| heavy rain | 12 °C 10 °C |
2.1 mm | 6.6 m/s24 km/h east |
1016 hPa | 77 % | 8 °C | 100 % | 0% | 7% | 97% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.3 mm | 6.0 m/s22 km/h east-southeast |
1016 hPa | 80 % | 8 °C | 100 % | 0% | 29% | 99% | 100% | |
| 2 PM
9 AM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.1 mm | 6.5 m/s23 km/h east-southeast |
1015 hPa | 80 % | 9 °C | 100 % | 0% | 94% | 100% | 100% | |
| 3 PM
10 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.6 mm | 6.6 m/s24 km/h east-southeast |
1015 hPa | 79 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 77% | 99% | |
| 4 PM
11 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east-southeast |
1014 hPa | 78 % | 9 °C | 100 % | 0% | 92% | 35% | 100% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-southeast |
1014 hPa | 79 % | 9 °C | 100 % | 0% | 99% | 89% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h southeast |
1014 hPa | 83 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 10% | 90% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h southeast |
1014 hPa | 84 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 31% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-southeast |
1013 hPa | 86 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.3 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1014 hPa | 87 % | 10 °C | 98 % | 0% | 98% | 80% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1014 hPa | 89 % | 10 °C | 85 % | 0% | 83% | 25% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1014 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 28% | 0% | |
Ballingarrane, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 52.5486; -8.9369
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ballingarrane, Ireland. Weather forecast Ballingarrane.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ballingarrane is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Ballingarrane
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Ballingarrane
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 8:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:33 pm | 14:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 9:39 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:38 am | 10:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:35 am | 11:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:39 pm | 04/29/2026 5:05 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |