Weather Ballincollig week
Weather forecast for Ballincollig for this and next week.
Saturday, May 2
14 / 6°C
| 0.8 mm | 15 km/h |
| 10 °C | 9 °C | 1 am | |
| 10 °C | 9 °C | 7 am | |
| 13 °C | 11 °C | 1 pm | |
| 11 °C | 9 °C | 7 pm |
sunrise 6:02 am
sunset 9:00 pm
HOURLY
sunset 9:00 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ballincollig, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1015 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.6 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1014 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 1% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1015 hPa | 69 % | 7 °C | 82 % | 0% | 82% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1015 hPa | 65 % | 4 °C | 89 % | 0% | 89% | 0% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1018 hPa | 89 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north |
1019 hPa | 91 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north |
1020 hPa | 61 % | 4 °C | 67 % | 0% | 67% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1019 hPa | 64 % | 4 °C | 68 % | 0% | 68% | 0% | 0% | |
Ballincollig, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 51.8833; -8.5833
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ballincollig, Ireland. Weather forecast Ballincollig.
Ballincollig - weather nearby - bigger cities
Ballincollig - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ballincollig is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ballincollig
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 9 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:31 pm | 14:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:23 am | 9:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:33 am | 10:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:30 am | 11:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 9:22 pm | 05/02/2026 5:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |