Weather Ballinageeragh tomorrow
Weather forecast Ballinageeragh April 30, 2026
During the day morning clear, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later cloudy. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 0.4 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ballinageeragh, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1022 hPa | 98 % | 6 °C | 10 % | 0% | 7% | 3% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.2 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1021 hPa | 99 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1021 hPa | 68 % | 9 °C | 99 % | 0% | 98% | 0% | 91% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1021 hPa | 76 % | 10 °C | 55 % | 0% | 49% | 0% | 10% | |
Ballinageeragh, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 54.1053; -7.2086
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ballinageeragh, Ireland. Weather forecast Ballinageeragh.
Ballinageeragh - weather nearby - bigger cities
Ballinageeragh - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ballinageeragh is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ballinageeragh
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 8:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:26 pm | 15:05 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:11 am | 9:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:18 am | 10:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:04 am | 11:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:51 pm | 04/30/2026 5:04 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |