Weather Ballagh, Connaught long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ballagh, Connaught for ten days.
Sunday, May 17
12 / 8°C
| 7.9 mm | 36 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Ballagh, Connaught, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h west |
1008 hPa | 76 % | 4 °C | 32 % | 0% | 7% | 20% | 14% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h west |
1008 hPa | 78 % | 4 °C | 100 % | 0% | 3% | 18% | 100% | |
| 2 AM
9 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h west |
1008 hPa | 77 % | 4 °C | 96 % | 0% | 3% | 30% | 95% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h west |
1008 hPa | 77 % | 4 °C | 85 % | 0% | 10% | 39% | 77% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h west |
1007 hPa | 77 % | 4 °C | 97 % | 0% | 18% | 50% | 96% | |
| 5 AM
12 AM
| light rain | 8 °C 5 °C |
0.1 mm | 7.9 m/s28 km/h west-southwest |
1007 hPa | 81 % | 5 °C | 93 % | 0% | 25% | 49% | 85% | |
| 6 AM
1 AM
| rain | 8 °C 5 °C |
0.9 mm | 7.9 m/s28 km/h west-southwest |
1007 hPa | 82 % | 5 °C | 95 % | 0% | 39% | 83% | 62% | |
| 7 AM
2 AM
| rain | 8 °C 5 °C |
0.8 mm | 8.7 m/s31 km/h west-southwest |
1006 hPa | 89 % | 6 °C | 90 % | 0% | 52% | 62% | 62% | |
| 8 AM
3 AM
| rain | 9 °C 6 °C |
0.5 mm | 9.9 m/s36 km/h west-southwest |
1006 hPa | 89 % | 7 °C | 97 % | 0% | 57% | 64% | 89% | |
| 9 AM
4 AM
| heavy rain | 9 °C 7 °C |
1.2 mm | 9.0 m/s32 km/h west-southwest |
1006 hPa | 91 % | 7 °C | 94 % | 0% | 20% | 81% | 85% | |
| 10 AM
5 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.5 mm | 9.1 m/s33 km/h west-southwest |
1006 hPa | 88 % | 7 °C | 96 % | 0% | 57% | 71% | 78% | |
| 11 AM
6 AM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.3 mm | 9.0 m/s32 km/h west-southwest |
1006 hPa | 85 % | 7 °C | 97 % | 0% | 14% | 66% | 95% | |
| 12 PM
7 AM
| heavy rain | 11 °C 8 °C |
1.7 mm | 10.1 m/s36 km/h west-southwest |
1006 hPa | 77 % | 7 °C | 97 % | 0% | 84% | 57% | 82% | |
| 1 PM
8 AM
| rain | 10 °C 7 °C |
0.6 mm | 9.7 m/s35 km/h west-southwest |
1006 hPa | 83 % | 7 °C | 89 % | 0% | 17% | 61% | 83% | |
| 2 PM
9 AM
| rain | 10 °C 7 °C |
0.3 mm | 10.3 m/s37 km/h west |
1006 hPa | 79 % | 6 °C | 99 % | 0% | 53% | 88% | 96% | |
| 3 PM
10 AM
| rain | 11 °C 8 °C |
0.5 mm | 9.8 m/s35 km/h west |
1006 hPa | 76 % | 6 °C | 92 % | 0% | 23% | 82% | 82% | |
| 4 PM
11 AM
| light rain | 11 °C 8 °C |
0.2 mm | 10.0 m/s36 km/h west |
1006 hPa | 76 % | 6 °C | 91 % | 0% | 84% | 44% | 42% | |
| 5 PM
12 PM
| light rain | 11 °C 8 °C |
0.2 mm | 9.1 m/s33 km/h west |
1006 hPa | 73 % | 6 °C | 86 % | 0% | 28% | 71% | 43% | |
| 6 PM
1 PM
| light rain | 10 °C 7 °C |
0.1 mm | 8.7 m/s31 km/h west |
1006 hPa | 77 % | 6 °C | 100 % | 0% | 32% | 100% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h west |
1006 hPa | 75 % | 5 °C | 93 % | 0% | 35% | 89% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west |
1006 hPa | 75 % | 5 °C | 27 % | 0% | 20% | 14% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west |
1006 hPa | 80 % | 5 °C | 14 % | 0% | 10% | 6% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west |
1007 hPa | 84 % | 5 °C | 6 % | 0% | 5% | 2% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1007 hPa | 86 % | 5 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1007 hPa | 87 % | 5 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1007 hPa | 88 % | 4 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1007 hPa | 90 % | 4 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1007 hPa | 91 % | 4 °C | 62 % | 0% | 1% | 0% | 62% | |
| 4 AM
11 PM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1007 hPa | 93 % | 4 °C | 96 % | 3% | 5% | 0% | 95% | |
| 5 AM
12 AM
| fog | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1007 hPa | 99 % | 5 °C | 100 % | 84% | 85% | 2% | 100% | |
| 6 AM
1 AM
| fog | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1007 hPa | 99 % | 5 °C | 100 % | 95% | 100% | 53% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1006 hPa | 99 % | 5 °C | 100 % | 93% | 91% | 100% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
4.0 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southeast |
1005 hPa | 65 % | 5 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| rain | 10 °C 8 °C |
1.4 mm | 6.8 m/s24 km/h southeast |
998 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 0% | 73% | 100% | 100% | |
Ballagh, Connaught, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 53.2964; -9.1100
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ballagh, Connaught, Ireland. Weather forecast Ballagh, Connaught.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ballagh, Connaught is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ballagh, Connaught
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:33 am | 9:33 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:32 pm | 15:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:47 am | 10:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:44 am | 11:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:12 am | 05/17/2026 11:30 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |