Weather Bagenalstown weekend
Weather forecast for Bagenalstown for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day overcast, later morning rain, in the afternoon initially rain, later cloudy. Sunday during the day morning light rain, later morning overcast, in the afternoon rain, in the evening cloudy.
Friday, May 1
15 / 9°C
| 0.3 mm | 13 km/h |
| 10 °C | 9 °C | 6 am | |
| 9 °C | 8 °C | 7 am | |
| 14 °C | 13 °C | 1 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 7 pm |
sunrise 5:55 am
sunset 8:55 pm
HOURLY
sunset 8:55 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bagenalstown, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southeast |
1016 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 19% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1016 hPa | 92 % | 9 °C | 83 % | 0% | 82% | 0% | 1% | |
| 2 AM
9 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1016 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 10% | |
| 3 AM
10 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1015 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 11% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1015 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1015 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 3% | 100% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1015 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 11% | 100% | 0% | 3% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1016 hPa | 94 % | 8 °C | 96 % | 0% | 96% | 0% | 1% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1017 hPa | 71 % | 8 °C | 100 % | 0% | 92% | 0% | 97% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
1016 hPa | 78 % | 9 °C | 75 % | 0% | 32% | 57% | 27% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1015 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 97% | 14% | |
| 7 AM
2 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
1.5 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1013 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 64% | 3% | |
| 1 PM
8 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
1.2 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1012 hPa | 80 % | 9 °C | 100 % | 0% | 91% | 100% | 98% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.5 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1010 hPa | 78 % | 8 °C | 44 % | 0% | 18% | 35% | 0% | |
Bagenalstown, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 52.7003; -6.9618
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Bagenalstown, Ireland. Weather forecast Bagenalstown.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bagenalstown is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bagenalstown
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:55 am | 8:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:24 pm | 14:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:15 am | 9:36 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:24 am | 10:27 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:18 am | 11:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:02 pm | 05/01/2026 5:19 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |