Weather Aghadreen the day after tomorrow
Weather forecast Aghadreen May 1, 2026
During the day overcast, in the afternoon initially overcast, later cloudy. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 0.3 mm. At night overcast. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Aghadreen, Ireland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southeast |
1017 hPa | 87 % | 9 °C | 54 % | 0% | 29% | 39% | 6% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1017 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 57% | |
| 2 AM
9 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1017 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 96% | 49% | 90% | |
| 3 AM
10 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1016 hPa | 90 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 5% | 96% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1016 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 99% | 0% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1016 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 100% | |
| 6 AM
1 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1016 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1017 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 100% | |
| 8 AM
3 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1017 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 100% | |
| 9 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1017 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 93% | 1% | 100% | |
| 10 AM
5 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1018 hPa | 86 % | 11 °C | 98 % | 0% | 52% | 0% | 96% | |
| 11 AM
6 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1018 hPa | 79 % | 10 °C | 100 % | 0% | 31% | 0% | 100% | |
| 12 PM
7 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1018 hPa | 74 % | 10 °C | 98 % | 0% | 31% | 0% | 97% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1018 hPa | 67 % | 9 °C | 99 % | 0% | 61% | 0% | 97% | |
| 2 PM
9 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1017 hPa | 64 % | 9 °C | 100 % | 0% | 64% | 0% | 100% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southwest |
1017 hPa | 64 % | 9 °C | 100 % | 0% | 33% | 0% | 100% | |
| 4 PM
11 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southwest |
1017 hPa | 65 % | 9 °C | 100 % | 0% | 48% | 0% | 100% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1017 hPa | 66 % | 9 °C | 100 % | 0% | 70% | 0% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1017 hPa | 71 % | 9 °C | 100 % | 0% | 11% | 0% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1017 hPa | 74 % | 9 °C | 100 % | 0% | 7% | 43% | 100% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1015 hPa | 96 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
1.3 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1013 hPa | 95 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.7 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1014 hPa | 73 % | 8 °C | 97 % | 0% | 96% | 24% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1014 hPa | 69 % | 7 °C | 45 % | 0% | 20% | 35% | 0% | |
Aghadreen, Ireland - information
State: IrelandGPS coordinates: 52.9100; -7.1789
Time zone: Europe / Dublin
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Aghadreen, Ireland. Weather forecast Aghadreen.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Aghadreen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Aghadreen
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:55 am | 8:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:25 pm | 15:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:15 am | 9:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:23 am | 10:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:16 am | 11:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:04 pm | 05/01/2026 5:19 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |