Weather Tall al Kūt long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Tall al Kūt for ten days.
Wednesday, Apr 29
26 / 20°C
| 0.0 mm | 16 km/h |
| 25 °C | 26 °C | 12 pm | |
| 26 °C | 26 °C | 3 pm | |
| 26 °C | 26 °C | 5 pm | |
| 21 °C | 22 °C | 10 pm |
sunrise 5:16 am
sunset 6:44 pm
HOURLY
sunset 6:44 pm
|
|
|
|
Weather forecast Tall al Kūt, Iraq extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
2 AM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1011 hPa | 74 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1011 hPa | 62 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1011 hPa | 54 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1011 hPa | 50 % | 14 °C | 7 % | 0% | 3% | 4% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1011 hPa | 49 % | 14 °C | 7 % | 0% | 2% | 5% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west |
1010 hPa | 47 % | 13 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
1010 hPa | 45 % | 13 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1010 hPa | 45 % | 13 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1010 hPa | 47 % | 13 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1010 hPa | 58 % | 15 °C | 15 % | 0% | 0% | 1% | 14% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1010 hPa | 64 % | 15 °C | 33 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1011 hPa | 63 % | 14 °C | 12 % | 0% | 0% | 1% | 10% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1012 hPa | 65 % | 14 °C | 12 % | 0% | 0% | 4% | 7% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1011 hPa | 65 % | 14 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1012 hPa | 70 % | 14 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1012 hPa | 74 % | 14 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1012 hPa | 76 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1012 hPa | 82 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1011 hPa | 84 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1011 hPa | 86 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1012 hPa | 87 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1012 hPa | 86 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1013 hPa | 82 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1013 hPa | 73 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1013 hPa | 63 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1014 hPa | 55 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1014 hPa | 48 % | 14 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1013 hPa | 42 % | 13 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1013 hPa | 40 % | 12 °C | 16 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1012 hPa | 38 % | 12 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1012 hPa | 37 % | 12 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| partly cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1011 hPa | 37 % | 11 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northwest |
1011 hPa | 40 % | 12 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1011 hPa | 50 % | 14 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1011 hPa | 60 % | 14 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1012 hPa | 69 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1012 hPa | 72 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1012 hPa | 74 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1013 hPa | 76 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tall al Kūt, Iraq - information
State: IraqGPS coordinates: 33.8023; 44.2971
Time zone: Asia / Baghdad
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tall al Kūt, Iraq. Weather forecast Tall al Kūt.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tall al Kūt is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tall al Kūt
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:16 am | 6:44 pm |
| Noon: | Length of day: |
| noon | 13:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:49 am | 7:11 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:18 am | 7:42 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:45 am | 8:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:48 pm | 04/29/2026 3:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |