Weather Sinah weekend
Weather forecast for Sinah for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear. Sunday during the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear.
Friday, May 15
14 / 13°C
| 0.5 mm | 17 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Sinah, Iraq extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 10 PM
3 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1002 hPa | 71 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| rain showers | 13 °C 11 °C |
0.5 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1003 hPa | 69 % | 7 °C | 84 % | 0% | 0% | 55% | 78% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1003 hPa | 84 % | 9 °C | 25 % | 0% | 3% | 3% | 21% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1002 hPa | 78 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1001 hPa | 70 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1001 hPa | 74 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1001 hPa | 82 % | 7 °C | 9 % | 0% | 4% | 1% | 3% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1001 hPa | 75 % | 7 °C | 44 % | 0% | 8% | 13% | 32% | |
| 6 AM
11 PM
| light rain showers | 13 °C 12 °C |
0.1 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1001 hPa | 70 % | 7 °C | 46 % | 0% | 19% | 16% | 23% | |
| 7 AM
12 AM
| light rain showers | 15 °C 14 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1002 hPa | 65 % | 8 °C | 73 % | 0% | 0% | 48% | 49% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1002 hPa | 57 % | 8 °C | 19 % | 0% | 0% | 2% | 18% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1002 hPa | 57 % | 8 °C | 75 % | 0% | 15% | 7% | 69% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1002 hPa | 54 % | 8 °C | 92 % | 0% | 3% | 10% | 91% | |
| 11 AM
4 AM
| light rain showers | 18 °C 17 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1002 hPa | 52 % | 8 °C | 86 % | 0% | 1% | 10% | 85% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain showers | 19 °C 18 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1002 hPa | 51 % | 8 °C | 71 % | 0% | 1% | 3% | 70% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1001 hPa | 46 % | 7 °C | 71 % | 0% | 2% | 18% | 64% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west |
1000 hPa | 43 % | 7 °C | 21 % | 0% | 0% | 5% | 18% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1000 hPa | 41 % | 6 °C | 23 % | 0% | 0% | 18% | 6% | |
| 4 PM
9 AM
| rain showers | 20 °C 18 °C |
0.3 mm | 5.7 m/s21 km/h west-southwest |
1000 hPa | 42 % | 6 °C | 40 % | 0% | 0% | 28% | 16% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west |
1001 hPa | 68 % | 10 °C | 43 % | 0% | 3% | 25% | 21% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1002 hPa | 67 % | 10 °C | 22 % | 0% | 0% | 7% | 17% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1002 hPa | 76 % | 10 °C | 26 % | 0% | 0% | 8% | 20% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1003 hPa | 80 % | 10 °C | 7 % | 0% | 1% | 0% | 4% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1003 hPa | 81 % | 10 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1004 hPa | 77 % | 9 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1004 hPa | 76 % | 8 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
Sinah, Iraq - information
State: IraqGPS coordinates: 36.8085; 43.0394
Time zone: Asia / Baghdad
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Sinah, Iraq. Weather forecast Sinah.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sinah is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Sinah
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5 am | 7:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:04 pm | 14:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:30 am | 7:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:56 am | 8:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:18 am | 8:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 3:32 am | 05/15/2026 5:45 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |