Weather Halabja the day after tomorrow
| 19 °C | 18 °C | 9 am | |
| 21 °C | 20 °C | 12 pm | |
| 21 °C | 20 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 4:50 am
sunset 6:54 pm
HOURLY
sunset 6:54 pm
Weather forecast Halabja May 17, 2026
During the day partly cloudy, later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later light rain showers, in the evening initially light rain showers, later clear. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 2.6 mm. At night the lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Halabja, Iraq extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1005 hPa | 80 % | 10 °C | 24 % | 0% | 6% | 18% | 6% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1005 hPa | 79 % | 9 °C | 18 % | 0% | 6% | 18% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1005 hPa | 79 % | 9 °C | 16 % | 0% | 4% | 15% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1005 hPa | 77 % | 8 °C | 16 % | 0% | 3% | 12% | 3% | |
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1006 hPa | 74 % | 8 °C | 21 % | 0% | 9% | 20% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1006 hPa | 73 % | 7 °C | 37 % | 0% | 17% | 35% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1007 hPa | 70 % | 9 °C | 29 % | 0% | 20% | 24% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east |
1007 hPa | 61 % | 8 °C | 20 % | 0% | 13% | 11% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1007 hPa | 57 % | 9 °C | 8 % | 0% | 7% | 4% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 19 °C 18 °C |
0.3 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1007 hPa | 53 % | 9 °C | 20 % | 0% | 15% | 10% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| rain showers | 20 °C 19 °C |
0.5 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1007 hPa | 51 % | 9 °C | 35 % | 0% | 20% | 30% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| light rain showers | 20 °C 19 °C |
0.1 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1008 hPa | 51 % | 9 °C | 46 % | 0% | 25% | 38% | 1% | |
| 12 PM
5 AM
| rain showers | 21 °C 20 °C |
0.5 mm | 3.9 m/s14 km/h west-southwest |
1008 hPa | 49 % | 9 °C | 63 % | 0% | 52% | 60% | 2% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1007 hPa | 49 % | 10 °C | 32 % | 0% | 11% | 26% | 4% | |
| 2 PM
7 AM
| rain showers | 22 °C 21 °C |
0.6 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1007 hPa | 46 % | 9 °C | 37 % | 0% | 26% | 30% | 5% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 21 °C 20 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1006 hPa | 46 % | 9 °C | 49 % | 0% | 14% | 42% | 15% | |
| 4 PM
9 AM
| rain showers | 20 °C 19 °C |
0.3 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1007 hPa | 53 % | 10 °C | 43 % | 0% | 5% | 42% | 1% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1007 hPa | 59 % | 11 °C | 30 % | 0% | 10% | 28% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1007 hPa | 65 % | 11 °C | 33 % | 0% | 7% | 32% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1007 hPa | 71 % | 11 °C | 22 % | 0% | 5% | 20% | 2% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1007 hPa | 73 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1008 hPa | 73 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1007 hPa | 71 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1007 hPa | 69 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1007 hPa | 67 % | 7 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1007 hPa | 64 % | 7 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1007 hPa | 61 % | 6 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1006 hPa | 61 % | 6 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h west-northwest |
1007 hPa | 43 % | 8 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1004 hPa | 34 % | 8 °C | 17 % | 0% | 0% | 17% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1003 hPa | 50 % | 7 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
Halabja, Iraq - information
State: IraqGPS coordinates: 35.1778; 45.9861
Time zone: Asia / Baghdad
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 57 333
Altitude: 711 m
The administrative part:
- Muḩāfaz̧at as Sulaymānīyah, Sulaymaniyah
- Ḩalabjah, Sayyid Şādiq
Something wrong, something missing?
Weather Halabja, Iraq. Weather forecast Halabja.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Halabja is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | 0.6 °C | 9 | ||
| February | 2.5 °C | 9 | ||
| March | 7.7 °C | 10 | ||
| April | 12.7 °C | 8 | ||
| May | 17.6 °C | 5 | ||
| June | 23.6 °C | |||
| July | 28.2 °C | |||
| August | 27.2 °C | |||
| September | 22.4 °C | |||
| October | 16.0 °C | 3 | ||
| November | 8.9 °C | 6 | ||
| December | 3.5 °C | 8 |
Astronomical information Halabja
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:50 am | 6:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:52 am | 14:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:21 am | 7:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:48 am | 7:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:11 am | 8:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 4:46 am | 05/17/2026 8:04 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |