Weather Buqāq week
Weather forecast for Buqāq for this and next week.
Tuesday, May 19
24 / 15°C
| 0.8 mm | 16 km/h |
| 15 °C | 14 °C | 3 am | |
| 21 °C | 21 °C | 9 am | |
| 24 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 9 pm |
sunrise 4:57 am
sunset 7:12 pm
HOURLY
sunset 7:12 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Buqāq, Iraq extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1000 hPa | 55 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1002 hPa | 52 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 22 °C |
0.3 mm | 4.5 m/s16 km/h west-southwest |
1001 hPa | 34 % | 7 °C | 25 % | 0% | 0% | 25% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.4 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1003 hPa | 75 % | 11 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1002 hPa | 69 % | 6 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.2 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1005 hPa | 53 % | 7 °C | 18 % | 0% | 7% | 13% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1004 hPa | 38 % | 6 °C | 12 % | 0% | 1% | 10% | 1% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1005 hPa | 59 % | 7 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
Buqāq, Iraq - information
State: IraqGPS coordinates: 36.6903; 42.9381
Time zone: Asia / Baghdad
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Buqāq, Iraq. Weather forecast Buqāq.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Buqāq is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Buqāq
data are always in the local timeSun and light
May 19, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:57 am | 7:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:04 pm | 14:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:28 am | 7:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:53 am | 8:16 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:14 am | 8:55 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/19/2026 6:54 am | 05/19/2026 10:36 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |