Weather Ash Shaţrah the day after tomorrow
| 30 °C | 28 °C | 9 am | |
| 33 °C | 30 °C | 12 pm | |
| 34 °C | 31 °C | 3 pm | |
| 28 °C | 25 °C | 9 pm |
sunrise 4:57 am
sunset 6:45 pm
HOURLY
sunset 6:45 pm
Weather forecast Ash Shaţrah May 17, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning clear. The highest temperature 34 °C. At night clear. The lowest temperature 22 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ash Shaţrah, Iraq extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1005 hPa | 25 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1005 hPa | 28 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1005 hPa | 30 % | 4 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1005 hPa | 32 % | 5 °C | 62 % | 0% | 0% | 0% | 62% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1005 hPa | 31 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1005 hPa | 32 % | 4 °C | 64 % | 0% | 0% | 0% | 64% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1006 hPa | 30 % | 4 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-southwest |
1007 hPa | 26 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west |
1007 hPa | 22 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-northwest |
1007 hPa | 18 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-northwest |
1007 hPa | 16 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-northwest |
1007 hPa | 14 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-northwest |
1007 hPa | 13 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west-northwest |
1006 hPa | 13 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west-northwest |
1006 hPa | 12 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west-northwest |
1005 hPa | 12 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h west-northwest |
1005 hPa | 13 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h west-northwest |
1005 hPa | 13 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h west-northwest |
1005 hPa | 14 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1006 hPa | 16 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-northwest |
1006 hPa | 17 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1006 hPa | 17 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1006 hPa | 18 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1007 hPa | 20 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1006 hPa | 23 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1006 hPa | 24 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1006 hPa | 25 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1005 hPa | 25 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1005 hPa | 27 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1005 hPa | 26 % | 2 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1005 hPa | 24 % | 1 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1005 hPa | 21 % | 2 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southeast |
1005 hPa | 17 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southeast |
1005 hPa | 14 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 39 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west |
999 hPa | 10 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 34 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northwest |
1002 hPa | 8 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Ash Shaţrah, Iraq - information
State: IraqGPS coordinates: 31.4091; 46.1727
Time zone: Asia / Baghdad
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 82 732
Altitude: 2 m
The administrative part:
- Dhi Qar, Nasiriyah
- Shatrah Qadha, Ash Shaţrah
Something wrong, something missing?
Weather Ash Shaţrah, Iraq. Weather forecast Ash Shaţrah.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ash Shaţrah is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ash Shaţrah
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:57 am | 6:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:51 am | 13:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:30 am | 7:13 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:59 am | 7:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:25 am | 8:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 4:56 am | 05/17/2026 7:51 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |