Weather An Nu‘mānīyah tomorrow
| 29 °C | 27 °C | 9 am | |
| 32 °C | 30 °C | 12 pm | |
| 32 °C | 29 °C | 3 pm | |
| 26 °C | 24 °C | 9 pm |
sunrise 4:59 am
sunset 6:50 pm
HOURLY
sunset 6:50 pm
Weather forecast An Nu‘mānīyah May 16, 2026
During the day morning cloudy, later morning clear. The highest temperature 33 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 22 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast An Nu‘mānīyah, Iraq extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
999 hPa | 18 % | 3 °C | 97 % | 0% | 0% | 13% | 97% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
998 hPa | 20 % | 4 °C | 98 % | 0% | 0% | 55% | 98% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
997 hPa | 22 % | 4 °C | 96 % | 0% | 0% | 66% | 96% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-northwest |
998 hPa | 25 % | 6 °C | 99 % | 0% | 0% | 66% | 99% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
998 hPa | 25 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 85% | 95% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west |
998 hPa | 29 % | 7 °C | 98 % | 0% | 0% | 89% | 96% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h west-northwest |
999 hPa | 33 % | 8 °C | 90 % | 0% | 0% | 53% | 84% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 26 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h west-northwest |
999 hPa | 35 % | 9 °C | 76 % | 0% | 0% | 32% | 64% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 28 °C 27 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h northwest |
1000 hPa | 33 % | 9 °C | 35 % | 0% | 0% | 35% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h northwest |
1000 hPa | 25 % | 7 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h north-northwest |
1001 hPa | 21 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h northwest |
1001 hPa | 20 % | 5 °C | 44 % | 0% | 0% | 0% | 44% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h northwest |
1001 hPa | 19 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 33 °C 31 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h west-northwest |
1000 hPa | 18 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h west |
1000 hPa | 15 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h west |
1000 hPa | 15 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h west-northwest |
1000 hPa | 15 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h west-northwest |
1001 hPa | 16 % | 2 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h west-northwest |
1001 hPa | 20 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northwest |
1002 hPa | 23 % | 5 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northwest |
1003 hPa | 25 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1004 hPa | 27 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1004 hPa | 30 % | 6 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1004 hPa | 33 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1004 hPa | 33 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southwest |
1004 hPa | 32 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1004 hPa | 32 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1004 hPa | 32 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west |
1005 hPa | 33 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1005 hPa | 33 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
1006 hPa | 31 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west |
1007 hPa | 26 % | 3 °C | 68 % | 0% | 0% | 0% | 68% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-northwest |
1007 hPa | 23 % | 3 °C | 52 % | 0% | 0% | 0% | 52% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northwest |
1007 hPa | 23 % | 5 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northwest |
1007 hPa | 20 % | 5 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-northwest |
1007 hPa | 17 % | 3 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 32 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-northwest |
1007 hPa | 16 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| clear | 33 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-northwest |
1006 hPa | 15 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-northwest |
1006 hPa | 14 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west-northwest |
1005 hPa | 13 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-northwest |
1005 hPa | 13 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west |
1005 hPa | 13 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west |
1005 hPa | 13 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west-northwest |
1006 hPa | 15 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northwest |
1006 hPa | 17 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west |
1006 hPa | 18 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1007 hPa | 21 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1007 hPa | 23 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
An Nu‘mānīyah, Iraq - information
State: IraqGPS coordinates: 32.5562; 45.4129
Time zone: Asia / Baghdad
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 110 000
Altitude: 26 m
The administrative part:
- Muhafazat Wasit, Kut
- Qada Al-Na'maniya, An Nu‘mānīyah
Something wrong, something missing?
Weather An Nu‘mānīyah, Iraq. Weather forecast An Nu‘mānīyah.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for An Nu‘mānīyah is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information An Nu‘mānīyah
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:59 am | 6:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:54 am | 13:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:31 am | 7:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:59 am | 7:50 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:24 am | 8:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:09 am | 05/16/2026 6:42 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |