Weather Al Ḩayy long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Al Ḩayy for ten days.
Wednesday, May 20
37 / 24°C
| 0.0 mm | 23 km/h |
| 24 °C | 22 °C | 3 am | |
| 33 °C | 31 °C | 9 am | |
| 37 °C | 33 °C | 3 pm | |
| 28 °C | 26 °C | 9 pm |
sunrise 4:54 am
sunset 6:50 pm
HOURLY
sunset 6:50 pm
|
|
|
|
Weather forecast Al Ḩayy, Iraq extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southwest |
1001 hPa | 30 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 33 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1002 hPa | 15 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 37 °C 33 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h southwest |
998 hPa | 6 % | -5 °C | 84 % | 0% | 0% | 0% | 84% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1000 hPa | 14 % | -1 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 25 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1000 hPa | 13 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 30 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h west-northwest |
1004 hPa | 24 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-northwest |
1003 hPa | 15 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 27 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1005 hPa | 25 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Al Ḩayy, Iraq - information
State: IraqGPS coordinates: 32.1742; 46.0435
Time zone: Asia / Baghdad
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Al Ḩayy, Iraq. Weather forecast Al Ḩayy.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Al Ḩayy is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Al Ḩayy
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:54 am | 6:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:52 am | 13:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:27 am | 7:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:55 am | 7:50 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:20 am | 8:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 8:08 am | 05/20/2026 11 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |