Weather Ḩeşār-e Moţahharī today
| 16 °C | 14 °C | 4 pm | |
| 15 °C | 13 °C | 6 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 8 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 10 pm |
sunrise 5:28 am
sunset 6:58 pm
HOURLY
sunset 6:58 pm
Weather forecast Ḩeşār-e Moţahharī April 28, 2026
Afternoon in the afternoon rain, in the evening initially rain, later partly cloudy. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 1.3 mm. At night rain showers. The lowest temperature 9 °C. Total rainfall 1.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ḩeşār-e Moţahharī, Iran extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 PM
7 AM
| rain | 17 °C 15 °C |
0.5 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
1010 hPa | 42 % | 4 °C | 100 % | 0% | 31% | 87% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southwest |
1012 hPa | 66 % | 7 °C | 100 % | 0% | 15% | 55% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1010 hPa | 54 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| light rain | 16 °C 14 °C |
0.1 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1010 hPa | 48 % | 4 °C | 100 % | 0% | 1% | 97% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| light rain | 15 °C 14 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1010 hPa | 56 % | 5 °C | 100 % | 0% | 3% | 99% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.9 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1011 hPa | 71 % | 7 °C | 100 % | 0% | 5% | 94% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1012 hPa | 81 % | 8 °C | 100 % | 0% | 7% | 25% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southeast |
1011 hPa | 82 % | 8 °C | 74 % | 0% | 0% | 0% | 73% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1011 hPa | 82 % | 7 °C | 58 % | 0% | 10% | 19% | 44% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southwest |
1010 hPa | 83 % | 6 °C | 32 % | 0% | 3% | 3% | 27% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1010 hPa | 85 % | 6 °C | 17 % | 0% | 14% | 2% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1010 hPa | 87 % | 6 °C | 20 % | 0% | 10% | 11% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1010 hPa | 87 % | 6 °C | 33 % | 0% | 23% | 13% | 2% | |
| 3 AM
8 PM
| rain showers | 8 °C 7 °C |
0.5 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1010 hPa | 88 % | 6 °C | 43 % | 0% | 25% | 20% | 7% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1011 hPa | 91 % | 6 °C | 79 % | 0% | 30% | 53% | 53% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1011 hPa | 92 % | 6 °C | 63 % | 0% | 29% | 28% | 28% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1011 hPa | 92 % | 7 °C | 53 % | 3% | 32% | 12% | 23% | |
| 7 AM
12 AM
| light rain showers | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1012 hPa | 83 % | 8 °C | 49 % | 0% | 36% | 25% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| light rain showers | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 4.4 m/s16 km/h west |
1011 hPa | 70 % | 7 °C | 52 % | 0% | 41% | 18% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 14 °C 12 °C |
0.4 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southwest |
1011 hPa | 56 % | 5 °C | 37 % | 0% | 23% | 20% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| rain showers | 15 °C 13 °C |
0.3 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southwest |
1010 hPa | 53 % | 6 °C | 28 % | 0% | 7% | 22% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| rain showers | 16 °C 14 °C |
0.3 mm | 6.6 m/s24 km/h south-southwest |
1010 hPa | 52 % | 6 °C | 32 % | 0% | 11% | 24% | 1% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southwest |
1010 hPa | 52 % | 6 °C | 46 % | 0% | 32% | 21% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h southwest |
1009 hPa | 48 % | 5 °C | 39 % | 0% | 24% | 20% | 1% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h southwest |
1009 hPa | 44 % | 4 °C | 76 % | 0% | 28% | 29% | 60% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 16 °C 14 °C |
0.1 mm | 6.7 m/s24 km/h southwest |
1009 hPa | 47 % | 4 °C | 57 % | 0% | 25% | 17% | 37% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h southwest |
1011 hPa | 57 % | 5 °C | 93 % | 0% | 62% | 10% | 79% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southwest |
1011 hPa | 59 % | 5 °C | 58 % | 0% | 21% | 15% | 43% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southwest |
1011 hPa | 62 % | 5 °C | 17 % | 0% | 14% | 3% | 1% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1012 hPa | 72 % | 6 °C | 9 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1013 hPa | 80 % | 6 °C | 15 % | 0% | 14% | 3% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 83 % | 6 °C | 18 % | 0% | 18% | 7% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1013 hPa | 84 % | 6 °C | 33 % | 0% | 32% | 7% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1013 hPa | 84 % | 6 °C | 15 % | 0% | 15% | 0% | 0% | |
Ḩeşār-e Moţahharī, Iran - information
State: IranGPS coordinates: 34.8233; 48.4868
Time zone: Asia / Tehran
time difference in hours with time in US is +1:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ḩeşār-e Moţahharī, Iran. Weather forecast Ḩeşār-e Moţahharī.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ḩeşār-e Moţahharī is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Ḩeşār-e Moţahharī
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Ḩeşār-e Moţahharī
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:28 am | 6:58 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:13 pm | 13:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:01 am | 7:26 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:30 am | 7:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:56 am | 8:31 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:01 pm | 04/28/2026 3:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |