Weather Ḩājjī Kolā today
| 15 °C | 15 °C | 8 pm | |
| 14 °C | 15 °C | 9 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 10 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 11 pm |
sunrise 5:08 am
sunset 6:43 pm
HOURLY
sunset 6:43 pm
Weather forecast Ḩājjī Kolā April 28, 2026
Evening in the evening rain. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 1.1 mm. At night the lowest temperature 14 °C. Total rainfall 1.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ḩājjī Kolā, Iran extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 6 PM
11 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1019 hPa | 75 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 7% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1020 hPa | 79 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 78% | |
| 8 PM
1 PM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1020 hPa | 83 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 86% | 82% | |
| 9 PM
2 PM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1020 hPa | 85 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1019 hPa | 86 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 25% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1018 hPa | 85 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 13% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1018 hPa | 83 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 18% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1017 hPa | 81 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 62% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1017 hPa | 85 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 45% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1017 hPa | 88 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 21% | 100% | |
| 4 AM
9 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1017 hPa | 87 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 25% | 96% | |
| 5 AM
10 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1017 hPa | 91 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 31% | 18% | |
| 6 AM
11 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1017 hPa | 89 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 34% | 80% | |
| 7 AM
12 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1017 hPa | 86 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 32% | 20% | |
| 8 AM
1 AM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1017 hPa | 82 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 41% | 28% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1016 hPa | 80 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 28% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1016 hPa | 78 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 35% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.6 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1015 hPa | 75 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 49% | 2% | |
| 12 PM
5 AM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
1.3 mm | 3.7 m/s13 km/h west |
1015 hPa | 78 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 65% | 2% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
1.2 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1015 hPa | 80 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 72% | 4% | |
| 2 PM
7 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.5 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1015 hPa | 81 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 64% | 25% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.4 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1015 hPa | 83 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 36% | 26% | |
| 4 PM
9 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.5 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1015 hPa | 81 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 39% | 51% | |
| 5 PM
10 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.4 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1016 hPa | 87 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1016 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 84% | |
| 7 PM
12 PM
| light rain | 14 °C 15 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1016 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 71% | |
| 8 PM
1 PM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1017 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 5% | 25% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1018 hPa | 89 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 84% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1018 hPa | 89 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 10% | 2% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1018 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
Ḩājjī Kolā, Iran - information
State: IranGPS coordinates: 36.5241; 52.9501
Time zone: Asia / Tehran
time difference in hours with time in US is +1:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ḩājjī Kolā, Iran. Weather forecast Ḩājjī Kolā.
Ḩājjī Kolā - weather nearby - bigger cities
Ḩājjī Kolā - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ḩājjī Kolā is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Ḩājjī Kolā
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Ḩājjī Kolā
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:08 am | 6:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:55 am | 13:35 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:40 am | 7:11 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:08 am | 7:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:33 am | 8:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:41 pm | 04/28/2026 3:15 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |