Weather Fatḩābād tomorrow
| 14 °C | 11 °C | 9 am | |
| 17 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 17 °C | 14 °C | 3 pm | |
| 9 °C | 7 °C | 9 pm |
sunrise 5:28 am
sunset 6:57 pm
HOURLY
sunset 6:57 pm
Weather forecast Fatḩābād April 29, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later cloudy. The highest temperature 17 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Fatḩābād, Iran extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1013 hPa | 90 % | 6 °C | 94 % | 0% | 34% | 22% | 89% | |
| 1 AM
6 PM
| light rain showers | 8 °C 6 °C |
0.2 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1012 hPa | 93 % | 6 °C | 79 % | 0% | 61% | 34% | 18% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1011 hPa | 90 % | 6 °C | 77 % | 0% | 72% | 11% | 1% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southeast |
1011 hPa | 93 % | 6 °C | 65 % | 0% | 61% | 10% | 4% | |
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1011 hPa | 95 % | 6 °C | 18 % | 0% | 9% | 5% | 5% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1011 hPa | 95 % | 5 °C | 10 % | 0% | 2% | 5% | 2% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1011 hPa | 92 % | 6 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1012 hPa | 85 % | 7 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southeast |
1011 hPa | 69 % | 6 °C | 7 % | 0% | 3% | 4% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h south |
1011 hPa | 49 % | 3 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h south |
1011 hPa | 35 % | 0 °C | 10 % | 0% | 8% | 3% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h south |
1010 hPa | 35 % | 1 °C | 43 % | 0% | 17% | 36% | 8% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h south |
1010 hPa | 35 % | 1 °C | 27 % | 0% | 7% | 19% | 3% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h south |
1009 hPa | 35 % | 1 °C | 39 % | 0% | 14% | 13% | 25% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h south-southwest |
1009 hPa | 36 % | 2 °C | 50 % | 0% | 3% | 18% | 40% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h south-southwest |
1009 hPa | 35 % | 1 °C | 29 % | 0% | 7% | 18% | 14% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h south |
1010 hPa | 37 % | 1 °C | 48 % | 0% | 6% | 14% | 39% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south |
1010 hPa | 41 % | 1 °C | 46 % | 0% | 4% | 12% | 41% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southeast |
1011 hPa | 52 % | 3 °C | 44 % | 0% | 6% | 10% | 39% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1012 hPa | 62 % | 3 °C | 13 % | 0% | 2% | 4% | 9% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1013 hPa | 69 % | 4 °C | 15 % | 0% | 5% | 4% | 9% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1014 hPa | 73 % | 4 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1014 hPa | 81 % | 4 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1014 hPa | 87 % | 4 °C | 96 % | 0% | 4% | 21% | 96% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1014 hPa | 88 % | 5 °C | 100 % | 0% | 1% | 56% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northwest |
1014 hPa | 91 % | 4 °C | 53 % | 0% | 2% | 49% | 35% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1013 hPa | 96 % | 4 °C | 26 % | 0% | 0% | 25% | 3% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1014 hPa | 98 % | 4 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 4% | |
| 4 AM
9 PM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1014 hPa | 99 % | 4 °C | 54 % | 46% | 44% | 15% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1014 hPa | 99 % | 3 °C | 42 % | 45% | 42% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| fog | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1015 hPa | 95 % | 4 °C | 32 % | 32% | 32% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1015 hPa | 80 % | 5 °C | 3 % | 0% | 2% | 3% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1015 hPa | 68 % | 5 °C | 4 % | 0% | 3% | 3% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1014 hPa | 55 % | 3 °C | 15 % | 0% | 4% | 13% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1014 hPa | 47 % | 2 °C | 14 % | 0% | 3% | 11% | 2% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1014 hPa | 43 % | 2 °C | 45 % | 0% | 36% | 19% | 12% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1013 hPa | 42 % | 3 °C | 87 % | 0% | 64% | 84% | 21% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain showers | 15 °C 13 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1012 hPa | 42 % | 2 °C | 80 % | 0% | 1% | 77% | 21% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southwest |
1013 hPa | 47 % | 2 °C | 44 % | 0% | 3% | 36% | 26% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 16 °C 13 °C |
0.3 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1012 hPa | 39 % | 1 °C | 51 % | 0% | 4% | 40% | 34% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1012 hPa | 41 % | 1 °C | 55 % | 0% | 7% | 41% | 28% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-southwest |
1012 hPa | 40 % | 0 °C | 36 % | 0% | 0% | 22% | 18% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1013 hPa | 56 % | 3 °C | 50 % | 0% | 5% | 12% | 45% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1014 hPa | 64 % | 3 °C | 10 % | 0% | 0% | 9% | 1% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1015 hPa | 71 % | 3 °C | 3 % | 0% | 0% | 1% | 2% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1016 hPa | 71 % | 3 °C | 3 % | 0% | 1% | 0% | 1% | |
Fatḩābād, Iran - information
State: IranGPS coordinates: 34.0402; 48.6046
Time zone: Asia / Tehran
time difference in hours with time in US is +1:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Fatḩābād, Iran. Weather forecast Fatḩābād.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Fatḩābād is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Fatḩābād
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:28 am | 6:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:12 pm | 13:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:01 am | 7:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:30 am | 7:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:57 am | 8:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4 pm | 04/29/2026 3:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |