Weather Eslāmābād today
| 19 °C | 17 °C | 5 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 7 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 9 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 11 pm |
sunrise 5:16 am
sunset 6:51 pm
HOURLY
sunset 6:51 pm
Weather forecast Eslāmābād April 29, 2026
Afternoon in the afternoon cloudy, in the evening initially cloudy, later partly cloudy. The highest temperature 21 °C. At night the lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Eslāmābād, Iran extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 PM
6 AM
| rain showers | 21 °C 20 °C |
0.3 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1008 hPa | 42 % | 7 °C | 27 % | 0% | 1% | 6% | 22% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain showers | 19 °C 18 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1009 hPa | 48 % | 7 °C | 70 % | 0% | 14% | 40% | 48% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1008 hPa | 48 % | 7 °C | 62 % | 0% | 3% | 33% | 42% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1007 hPa | 44 % | 6 °C | 60 % | 0% | 0% | 17% | 53% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h west-southwest |
1008 hPa | 43 % | 6 °C | 96 % | 0% | 6% | 28% | 96% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1009 hPa | 61 % | 8 °C | 62 % | 0% | 5% | 36% | 37% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1009 hPa | 60 % | 7 °C | 17 % | 0% | 0% | 2% | 14% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1010 hPa | 66 % | 7 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1011 hPa | 67 % | 6 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1011 hPa | 61 % | 5 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1011 hPa | 60 % | 5 °C | 3 % | 2% | 3% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1011 hPa | 60 % | 4 °C | 6 % | 0% | 3% | 0% | 3% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1011 hPa | 60 % | 4 °C | 14 % | 12% | 14% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1011 hPa | 62 % | 4 °C | 21 % | 18% | 21% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| fog | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1012 hPa | 67 % | 4 °C | 35 % | 30% | 35% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| fog | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1012 hPa | 69 % | 3 °C | 45 % | 43% | 45% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| fog | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1012 hPa | 71 % | 3 °C | 47 % | 38% | 45% | 0% | 4% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1013 hPa | 67 % | 4 °C | 21 % | 0% | 16% | 0% | 6% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1013 hPa | 57 % | 4 °C | 17 % | 0% | 8% | 0% | 9% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west-northwest |
1013 hPa | 57 % | 6 °C | 21 % | 0% | 3% | 0% | 18% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-northwest |
1013 hPa | 57 % | 7 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west-northwest |
1013 hPa | 49 % | 6 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-northwest |
1012 hPa | 39 % | 4 °C | 7 % | 0% | 1% | 3% | 3% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-northwest |
1011 hPa | 35 % | 3 °C | 29 % | 0% | 0% | 12% | 20% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-northwest |
1011 hPa | 33 % | 2 °C | 80 % | 0% | 0% | 8% | 78% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-northwest |
1011 hPa | 32 % | 2 °C | 50 % | 0% | 0% | 4% | 48% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-northwest |
1010 hPa | 31 % | 2 °C | 84 % | 0% | 0% | 8% | 83% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-northwest |
1010 hPa | 33 % | 2 °C | 66 % | 0% | 0% | 4% | 65% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-northwest |
1011 hPa | 37 % | 3 °C | 6 % | 0% | 0% | 3% | 3% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-northwest |
1011 hPa | 47 % | 5 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northwest |
1012 hPa | 57 % | 6 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h northwest |
1014 hPa | 63 % | 7 °C | 11 % | 0% | 1% | 0% | 10% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northwest |
1014 hPa | 63 % | 6 °C | 29 % | 3% | 28% | 0% | 1% | |
| 10 PM
3 PM
| fog | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north |
1014 hPa | 66 % | 5 °C | 43 % | 28% | 43% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north |
1014 hPa | 65 % | 4 °C | 29 % | 10% | 29% | 0% | 0% | |
Eslāmābād, Iran - information
State: IranGPS coordinates: 35.8213; 51.0050
Time zone: Asia / Tehran
time difference in hours with time in US is +1:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Eslāmābād, Iran. Weather forecast Eslāmābād.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Eslāmābād is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Eslāmābād
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Eslāmābād
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:16 am | 6:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:03 pm | 13:35 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:48 am | 7:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:16 am | 7:51 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:41 am | 8:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:50 pm | 04/29/2026 3:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |