Weather Dīzaj tomorrow
| 14 °C | 12 °C | 9 am | |
| 16 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 13 °C | 3 pm | |
| 9 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 5:27 am
sunset 6:59 pm
HOURLY
sunset 6:59 pm
Weather forecast Dīzaj April 29, 2026
During the day morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later partly cloudy. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 2.3 mm. At night clear. The lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Dīzaj, Iran extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1010 hPa | 85 % | 6 °C | 17 % | 0% | 14% | 2% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1010 hPa | 87 % | 6 °C | 20 % | 0% | 10% | 11% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1010 hPa | 87 % | 6 °C | 33 % | 0% | 23% | 13% | 2% | |
| 3 AM
8 PM
| rain showers | 8 °C 7 °C |
0.5 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1010 hPa | 88 % | 6 °C | 43 % | 0% | 25% | 20% | 7% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1011 hPa | 91 % | 6 °C | 79 % | 0% | 30% | 53% | 53% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1011 hPa | 92 % | 6 °C | 63 % | 0% | 29% | 28% | 28% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1011 hPa | 92 % | 7 °C | 53 % | 3% | 32% | 12% | 23% | |
| 7 AM
12 AM
| light rain showers | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1012 hPa | 83 % | 8 °C | 49 % | 0% | 36% | 25% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| light rain showers | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 4.4 m/s16 km/h west |
1011 hPa | 70 % | 7 °C | 52 % | 0% | 41% | 18% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 14 °C 12 °C |
0.4 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southwest |
1011 hPa | 56 % | 5 °C | 37 % | 0% | 23% | 20% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| rain showers | 15 °C 13 °C |
0.3 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southwest |
1010 hPa | 53 % | 6 °C | 28 % | 0% | 7% | 22% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| rain showers | 16 °C 14 °C |
0.3 mm | 6.6 m/s24 km/h south-southwest |
1010 hPa | 52 % | 6 °C | 32 % | 0% | 11% | 24% | 1% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southwest |
1010 hPa | 52 % | 6 °C | 46 % | 0% | 32% | 21% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h southwest |
1009 hPa | 48 % | 5 °C | 39 % | 0% | 24% | 20% | 1% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h southwest |
1009 hPa | 44 % | 4 °C | 76 % | 0% | 28% | 29% | 60% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 16 °C 14 °C |
0.1 mm | 6.7 m/s24 km/h southwest |
1009 hPa | 47 % | 4 °C | 57 % | 0% | 25% | 17% | 37% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h southwest |
1011 hPa | 57 % | 5 °C | 93 % | 0% | 62% | 10% | 79% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southwest |
1011 hPa | 59 % | 5 °C | 58 % | 0% | 21% | 15% | 43% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southwest |
1011 hPa | 62 % | 5 °C | 17 % | 0% | 14% | 3% | 1% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1012 hPa | 72 % | 6 °C | 9 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1013 hPa | 80 % | 6 °C | 15 % | 0% | 14% | 3% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 83 % | 6 °C | 18 % | 0% | 18% | 7% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1013 hPa | 84 % | 6 °C | 33 % | 0% | 32% | 7% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1013 hPa | 84 % | 6 °C | 15 % | 0% | 15% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 87 % | 6 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1013 hPa | 88 % | 5 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1013 hPa | 88 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1013 hPa | 88 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 86 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 85 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 78 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1015 hPa | 59 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1015 hPa | 49 % | 2 °C | 5 % | 0% | 3% | 4% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1014 hPa | 43 % | 2 °C | 10 % | 0% | 5% | 7% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain showers | 16 °C 14 °C |
0.1 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1014 hPa | 39 % | 2 °C | 4 % | 0% | 1% | 3% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| rain showers | 17 °C 15 °C |
0.3 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1013 hPa | 37 % | 2 °C | 15 % | 0% | 2% | 14% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain showers | 17 °C 15 °C |
0.1 mm | 3.5 m/s13 km/h west |
1013 hPa | 35 % | 1 °C | 21 % | 0% | 4% | 18% | 1% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1012 hPa | 31 % | 0 °C | 20 % | 0% | 1% | 18% | 2% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
1012 hPa | 31 % | 0 °C | 36 % | 0% | 0% | 35% | 4% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-southwest |
1011 hPa | 33 % | 1 °C | 40 % | 0% | 0% | 39% | 4% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain showers | 17 °C 14 °C |
0.2 mm | 4.6 m/s17 km/h west |
1011 hPa | 35 % | 1 °C | 32 % | 0% | 1% | 25% | 13% | |
| 5 PM
10 AM
| heavy rain showers | 16 °C 13 °C |
2.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west |
1012 hPa | 38 % | 1 °C | 47 % | 0% | 3% | 42% | 11% | |
| 6 PM
11 AM
| heavy rain showers | 11 °C 9 °C |
3.6 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northwest |
1015 hPa | 69 % | 5 °C | 65 % | 0% | 10% | 51% | 34% | |
| 7 PM
12 PM
| fog | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h southwest |
1018 hPa | 97 % | 6 °C | 97 % | 50% | 91% | 77% | 26% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1016 hPa | 87 % | 6 °C | 14 % | 7% | 14% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1017 hPa | 89 % | 6 °C | 3 % | 3% | 3% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1016 hPa | 85 % | 5 °C | 1 % | 1% | 1% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1017 hPa | 81 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Dīzaj, Iran - information
State: IranGPS coordinates: 34.8333; 48.4875
Time zone: Asia / Tehran
time difference in hours with time in US is +1:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Dīzaj, Iran. Weather forecast Dīzaj.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Dīzaj is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Dīzaj
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:27 am | 6:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:13 pm | 13:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5 am | 7:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:28 am | 7:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:55 am | 8:32 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:01 pm | 04/29/2026 3:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |