Weather Dehnow, Yazd today
| 33 °C | 31 °C | 12 pm | |
| 34 °C | 31 °C | 3 pm | |
| 32 °C | 30 °C | 5 pm | |
| 27 °C | 24 °C | 10 pm |
sunrise 4:57 am
sunset 6:23 pm
HOURLY
sunset 6:23 pm
Weather forecast Dehnow, Yazd April 28, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later clear. The highest temperature 34 °C. At night clear. The lowest temperature 20 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Dehnow, Yazd, Iran extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1006 hPa | 24 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1006 hPa | 25 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1006 hPa | 26 % | 2 °C | 19 % | 0% | 0% | 0% | 19% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1006 hPa | 27 % | 2 °C | 36 % | 0% | 0% | 0% | 36% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1007 hPa | 31 % | 3 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1008 hPa | 31 % | 2 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1008 hPa | 28 % | 2 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1009 hPa | 22 % | 2 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1009 hPa | 18 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 29 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1008 hPa | 16 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1008 hPa | 14 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1007 hPa | 13 % | 0 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1006 hPa | 12 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1006 hPa | 11 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 24% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1005 hPa | 11 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1005 hPa | 11 % | 0 °C | 77 % | 0% | 0% | 5% | 77% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1005 hPa | 10 % | -1 °C | 47 % | 0% | 0% | 10% | 45% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 32 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1004 hPa | 10 % | -2 °C | 19 % | 0% | 0% | 1% | 18% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1005 hPa | 12 % | -1 °C | 4 % | 0% | 0% | 1% | 3% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1005 hPa | 13 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1006 hPa | 14 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 28 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1005 hPa | 16 % | 0 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 27 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1005 hPa | 16 % | 0 °C | 7 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1005 hPa | 19 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 25 °C 22 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east |
1005 hPa | 21 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h southeast |
1005 hPa | 22 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-southeast |
1006 hPa | 26 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1006 hPa | 32 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west |
1006 hPa | 33 % | 3 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1007 hPa | 32 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1008 hPa | 30 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1008 hPa | 26 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 26 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1008 hPa | 22 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 28 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1007 hPa | 19 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 31 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1007 hPa | 16 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 33 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1005 hPa | 14 % | 1 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 34 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southeast |
1004 hPa | 12 % | 1 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 35 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1003 hPa | 11 % | 0 °C | 44 % | 0% | 0% | 1% | 44% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 36 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1002 hPa | 10 % | 0 °C | 52 % | 0% | 0% | 1% | 51% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 36 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1001 hPa | 10 % | 0 °C | 44 % | 0% | 0% | 0% | 44% | |
| 4 PM
9 AM
| partly cloudy | 35 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1001 hPa | 10 % | 0 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 34 °C 30 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east |
1001 hPa | 11 % | 0 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 32 °C 28 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east |
1001 hPa | 12 % | 0 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 31 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1001 hPa | 12 % | 0 °C | 32 % | 0% | 0% | 1% | 32% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1001 hPa | 13 % | 0 °C | 73 % | 0% | 0% | 4% | 71% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 30 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1001 hPa | 14 % | 0 °C | 28 % | 0% | 0% | 1% | 28% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 29 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1001 hPa | 15 % | 0 °C | 10 % | 0% | 0% | 1% | 9% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1001 hPa | 18 % | 0 °C | 34 % | 0% | 0% | 25% | 17% | |
Dehnow, Yazd, Iran - information
State: IranGPS coordinates: 33.5664; 56.8855
Time zone: Asia / Tehran
time difference in hours with time in US is +1:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Dehnow, Yazd, Iran. Weather forecast Dehnow, Yazd.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Dehnow, Yazd is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Dehnow, Yazd
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Dehnow, Yazd
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:57 am | 6:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:39 am | 13:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:30 am | 6:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:59 am | 7:20 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:26 am | 7:53 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:26 pm | 04/28/2026 2:58 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |