Weather Deh-e Yād Gār tomorrow
| 24 °C | 20 °C | 9 am | |
| 27 °C | 23 °C | 12 pm | |
| 28 °C | 24 °C | 3 pm | |
| 21 °C | 17 °C | 9 pm |
sunrise 5:06 am
sunset 6:23 pm
HOURLY
sunset 6:23 pm
Weather forecast Deh-e Yād Gār April 30, 2026
During the day morning cloudy, later morning clear. The highest temperature 28 °C. At night clear. The lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Deh-e Yād Gār, Iran extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west-southwest |
1011 hPa | 36 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 73% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1011 hPa | 37 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1011 hPa | 39 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1011 hPa | 40 % | 3 °C | 99 % | 0% | 0% | 81% | 98% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1012 hPa | 39 % | 2 °C | 97 % | 0% | 0% | 68% | 96% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1012 hPa | 39 % | 2 °C | 56 % | 0% | 0% | 3% | 54% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1013 hPa | 33 % | 0 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 3% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1013 hPa | 23 % | -1 °C | 60 % | 0% | 0% | 60% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1012 hPa | 16 % | -4 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1012 hPa | 12 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 25 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1011 hPa | 11 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| clear | 26 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1010 hPa | 10 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| clear | 27 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1009 hPa | 11 % | -5 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 28 °C 24 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west-southwest |
1008 hPa | 10 % | -6 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 28 °C 24 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h southwest |
1006 hPa | 9 % | -7 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 28 °C 24 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h southwest |
1006 hPa | 8 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 27 °C 22 °C |
0.0 mm | 9.4 m/s34 km/h west-southwest |
1006 hPa | 8 % | -9 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 26 °C 21 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h west-southwest |
1007 hPa | 10 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 24 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h southwest |
1007 hPa | 10 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 23 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h southwest |
1008 hPa | 10 % | -9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 22 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h southwest |
1009 hPa | 14 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 21 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west-southwest |
1010 hPa | 16 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 20 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1010 hPa | 17 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southwest |
1011 hPa | 19 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1011 hPa | 23 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1011 hPa | 25 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1011 hPa | 27 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1012 hPa | 29 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1012 hPa | 29 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1013 hPa | 32 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1014 hPa | 28 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1014 hPa | 22 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1014 hPa | 19 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-northwest |
1014 hPa | 15 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 27 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1007 hPa | 7 % | -10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 20 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1010 hPa | 13 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Deh-e Yād Gār, Iran - information
State: IranGPS coordinates: 29.4190; 55.6678
Time zone: Asia / Tehran
time difference in hours with time in US is +1:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Deh-e Yād Gār, Iran. Weather forecast Deh-e Yād Gār.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Deh-e Yād Gār is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Deh-e Yād Gār
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:06 am | 6:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:44 am | 13:17 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:40 am | 6:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:11 am | 7:18 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:40 am | 7:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:25 pm | 04/30/2026 3:59 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |