Weather Deh-e Leylī week
Weather forecast for Deh-e Leylī for this and next week.
Saturday, May 16
16 / 8°C
| 1.7 mm | 16 km/h |
| 15 °C | 13 °C | 9 am | |
| 16 °C | 13 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 12 °C | 3 pm | |
| 8 °C | 7 °C | 9 pm |
sunrise 5:19 am
sunset 7:20 pm
HOURLY
sunset 7:20 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Deh-e Leylī, Iran extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1006 hPa | 81 % | 7 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1006 hPa | 82 % | 6 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1006 hPa | 82 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1005 hPa | 82 % | 5 °C | 34 % | 0% | 0% | 33% | 1% | |
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1005 hPa | 79 % | 5 °C | 27 % | 0% | 0% | 27% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1004 hPa | 77 % | 5 °C | 12 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1004 hPa | 77 % | 6 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1004 hPa | 72 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1004 hPa | 53 % | 4 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southwest |
1004 hPa | 38 % | 1 °C | 12 % | 0% | 1% | 12% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1004 hPa | 36 % | 0 °C | 15 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
1003 hPa | 37 % | 1 °C | 21 % | 0% | 0% | 14% | 10% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain showers | 16 °C 13 °C |
0.1 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1003 hPa | 40 % | 2 °C | 46 % | 0% | 4% | 43% | 7% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain showers | 15 °C 12 °C |
0.1 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1004 hPa | 44 % | 3 °C | 35 % | 0% | 2% | 17% | 29% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain showers | 14 °C 12 °C |
0.1 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1004 hPa | 49 % | 3 °C | 32 % | 0% | 3% | 20% | 25% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1003 hPa | 45 % | 2 °C | 40 % | 0% | 20% | 28% | 14% | |
| 4 PM
9 AM
| rain showers | 14 °C 12 °C |
0.4 mm | 4.5 m/s16 km/h west-southwest |
1003 hPa | 52 % | 4 °C | 26 % | 0% | 8% | 20% | 10% | |
| 5 PM
10 AM
| rain showers | 12 °C 10 °C |
0.3 mm | 5.0 m/s18 km/h west-southwest |
1004 hPa | 59 % | 4 °C | 73 % | 0% | 22% | 62% | 36% | |
| 6 PM
11 AM
| light rain showers | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1005 hPa | 68 % | 5 °C | 49 % | 0% | 18% | 32% | 25% | |
| 7 PM
12 PM
| rain showers | 9 °C 8 °C |
0.5 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1006 hPa | 80 % | 6 °C | 82 % | 0% | 16% | 46% | 74% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1007 hPa | 87 % | 6 °C | 43 % | 0% | 9% | 38% | 2% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1007 hPa | 90 % | 6 °C | 20 % | 0% | 3% | 7% | 10% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1007 hPa | 88 % | 5 °C | 59 % | 0% | 17% | 49% | 39% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1007 hPa | 84 % | 5 °C | 26 % | 0% | 14% | 7% | 7% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northwest |
1007 hPa | 87 % | 5 °C | 49 % | 0% | 17% | 18% | 26% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1007 hPa | 87 % | 5 °C | 25 % | 0% | 13% | 13% | 2% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1007 hPa | 86 % | 4 °C | 35 % | 0% | 35% | 1% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1007 hPa | 82 % | 4 °C | 35 % | 0% | 35% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1007 hPa | 78 % | 4 °C | 27 % | 0% | 27% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northwest |
1007 hPa | 78 % | 3 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1008 hPa | 81 % | 5 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1009 hPa | 80 % | 6 °C | 35 % | 0% | 35% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1009 hPa | 70 % | 5 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1009 hPa | 60 % | 4 °C | 5 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1009 hPa | 56 % | 4 °C | 37 % | 0% | 30% | 10% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| rain showers | 14 °C 12 °C |
0.3 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1009 hPa | 52 % | 4 °C | 28 % | 0% | 14% | 21% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| rain showers | 14 °C 12 °C |
0.3 mm | 4.4 m/s16 km/h west-southwest |
1009 hPa | 51 % | 4 °C | 52 % | 0% | 32% | 47% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain showers | 14 °C 12 °C |
0.1 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
1009 hPa | 54 % | 5 °C | 26 % | 0% | 20% | 16% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain showers | 14 °C 12 °C |
0.2 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1008 hPa | 55 % | 5 °C | 33 % | 0% | 21% | 21% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.5 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1008 hPa | 58 % | 5 °C | 43 % | 0% | 32% | 26% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h north |
1010 hPa | 79 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Deh-e Leylī, Iran - information
State: IranGPS coordinates: 34.8278; 46.5431
Time zone: Asia / Tehran
time difference in hours with time in US is +1:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather Deh-e Leylī, Iran. Weather forecast Deh-e Leylī.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Deh-e Leylī is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Deh-e Leylī
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 7:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:20 pm | 14:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 7:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:17 am | 8:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:41 am | 8:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:29 am | 05/16/2026 7:13 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |