Weather ‘Abbās-e Galpat weekend
Weather forecast for ‘Abbās-e Galpat for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning rain showers, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later clear. Sunday during the day morning clear, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear.
Saturday, May 16
26 / 10°C
| 1.3 mm | 23 km/h |
| 20 °C | 20 °C | 9 am | |
| 24 °C | 22 °C | 12 pm | |
| 24 °C | 22 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 5:16 am
sunset 7:12 pm
HOURLY
sunset 7:12 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast ‘Abbās-e Galpat, Iran extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1005 hPa | 44 % | 3 °C | 54 % | 0% | 0% | 23% | 43% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1004 hPa | 46 % | 4 °C | 35 % | 0% | 0% | 32% | 6% | |
| 2 AM
7 PM
| light rain | 15 °C 13 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1003 hPa | 48 % | 4 °C | 98 % | 0% | 0% | 78% | 98% | |
| 3 AM
8 PM
| light rain | 15 °C 14 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1004 hPa | 59 % | 7 °C | 94 % | 0% | 0% | 77% | 77% | |
| 4 AM
9 PM
| rain | 15 °C 14 °C |
0.6 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1005 hPa | 68 % | 8 °C | 96 % | 0% | 0% | 78% | 90% | |
| 5 AM
10 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1005 hPa | 77 % | 10 °C | 92 % | 0% | 0% | 64% | 86% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1004 hPa | 84 % | 11 °C | 95 % | 0% | 0% | 90% | 85% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1005 hPa | 78 % | 11 °C | 74 % | 0% | 0% | 24% | 68% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1004 hPa | 58 % | 10 °C | 72 % | 0% | 0% | 44% | 53% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1003 hPa | 50 % | 9 °C | 69 % | 0% | 0% | 58% | 26% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1001 hPa | 43 % | 10 °C | 85 % | 0% | 0% | 77% | 36% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 26 °C 23 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southwest |
1000 hPa | 24 % | 4 °C | 61 % | 0% | 0% | 58% | 18% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west-southwest |
1001 hPa | 32 % | 6 °C | 89 % | 0% | 0% | 89% | 9% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southwest |
1000 hPa | 26 % | 3 °C | 85 % | 0% | 0% | 82% | 17% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h south-southwest |
1000 hPa | 25 % | 2 °C | 25 % | 0% | 0% | 24% | 5% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southwest |
999 hPa | 25 % | 3 °C | 7 % | 0% | 0% | 6% | 5% | |
| 4 PM
9 AM
| partly cloudy | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south-southwest |
998 hPa | 22 % | 1 °C | 32 % | 0% | 0% | 18% | 27% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h southwest |
999 hPa | 21 % | 0 °C | 10 % | 0% | 0% | 8% | 8% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west |
1000 hPa | 26 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1002 hPa | 34 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1003 hPa | 39 % | 2 °C | 4 % | 0% | 0% | 1% | 3% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1005 hPa | 49 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1006 hPa | 53 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1006 hPa | 56 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1006 hPa | 58 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-northeast |
1006 hPa | 59 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-southeast |
1006 hPa | 62 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1007 hPa | 64 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1007 hPa | 65 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1007 hPa | 67 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1008 hPa | 62 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1009 hPa | 54 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1009 hPa | 46 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1008 hPa | 40 % | 4 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west |
1008 hPa | 36 % | 4 °C | 97 % | 0% | 7% | 97% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-southwest |
1008 hPa | 33 % | 3 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1008 hPa | 33 % | 3 °C | 41 % | 0% | 0% | 41% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h southwest |
1007 hPa | 31 % | 3 °C | 39 % | 0% | 0% | 39% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-southwest |
1007 hPa | 30 % | 3 °C | 34 % | 0% | 0% | 34% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
1006 hPa | 28 % | 2 °C | 66 % | 0% | 0% | 66% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-southwest |
1006 hPa | 26 % | 1 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1006 hPa | 30 % | 2 °C | 38 % | 0% | 0% | 38% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1007 hPa | 35 % | 3 °C | 41 % | 0% | 0% | 41% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1007 hPa | 42 % | 3 °C | 23 % | 0% | 0% | 23% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1008 hPa | 44 % | 4 °C | 16 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1009 hPa | 45 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1009 hPa | 49 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1009 hPa | 51 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
‘Abbās-e Galpat, Iran - information
State: IranGPS coordinates: 33.4720; 48.0436
Time zone: Asia / Tehran
time difference in hours with time in US is +1:30 hours
Something wrong, something missing?
Weather ‘Abbās-e Galpat, Iran. Weather forecast ‘Abbās-e Galpat.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for ‘Abbās-e Galpat is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information ‘Abbās-e Galpat
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:16 am | 7:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:14 pm | 13:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:48 am | 7:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:16 am | 8:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:40 am | 8:48 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:26 am | 05/16/2026 7:03 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |