Weather Wonoroto, Daerah Istimewa Yogyakarta the day after tomorrow
Weather forecast Wonoroto, Daerah Istimewa Yogyakarta May 1, 2026
During the day morning rain, later morning heavy rain, in the evening initially heavy rain, later light rain. The highest temperature 27 °C. Total rainfall 16.6 mm. At night overcast. The lowest temperature 24 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Wonoroto, Daerah Istimewa Yogyakarta, Indonesia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| fog | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1011 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 96% | 96% | 11% | 99% | |
| 1 AM
2 PM
| rain | 24 °C 29 °C |
2.6 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1010 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 96% | 96% | 11% | 100% | |
| 7 AM
8 PM
| heavy rain | 25 °C 31 °C |
7.5 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1011 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 30% | 10% | 100% | |
| 1 PM
2 AM
| heavy rain | 27 °C 33 °C |
5.8 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1009 hPa | 87 % | 24 °C | 100 % | 0% | 45% | 6% | 100% | |
| 7 PM
8 AM
| light rain | 25 °C 31 °C |
0.7 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1010 hPa | 98 % | 24 °C | 100 % | 0% | 24% | 0% | 99% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 PM
| overcast | 24 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1010 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 0% | 39% | 15% | 100% | |
| 7 AM
8 PM
| rain | 25 °C 31 °C |
1.7 mm | 0.6 m/s2 km/h east-northeast |
1010 hPa | 95 % | 24 °C | 99 % | 0% | 25% | 0% | 99% | |
| 1 PM
2 AM
| light rain | 30 °C 36 °C |
0.8 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1008 hPa | 72 % | 24 °C | 100 % | 0% | 31% | 13% | 100% | |
| 7 PM
8 AM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h west-southwest |
1009 hPa | 88 % | 23 °C | 100 % | 0% | 68% | 18% | 100% | |
Wonoroto, Daerah Istimewa Yogyakarta, Indonesia - information
State: IndonesiaGPS coordinates: -7.9897; 110.2550
Time zone: Asia / Jakarta
time difference in hours with time in US is +5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Wonoroto, Daerah Istimewa Yogyakarta, Indonesia. Weather forecast Wonoroto, Daerah Istimewa Yogyakarta.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Wonoroto, Daerah Istimewa Yogyakarta is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Wonoroto, Daerah Istimewa Yogyakarta
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:41 am | 5:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:36 am | 11:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:19 am | 5:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:54 am | 6:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:29 am | 6:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 4:25 pm | 05/01/2026 5:04 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |