Weather Wertim weekend
Weather forecast for Wertim for this and next weekend.
|
Today
5/16/26 |
Tomorrow
5/17/26 |
Monday
5/18/26 |
Sunday during the day cloudy, later morning heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later rain.
Sunday, May 17
28 / 26°C
| 16.8 mm | 4 km/h |
| 28 °C | 35 °C | 9 am | |
| 28 °C | 35 °C | 12 pm | |
| 28 °C | 35 °C | 3 pm | |
| 26 °C | 32 °C | 9 pm |
sunrise 6:04 am
sunset 6:10 pm
HOURLY
sunset 6:10 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Wertim, Indonesia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1009 hPa | 93 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 AM
12 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southwest |
1009 hPa | 89 % | 24 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 2 AM
1 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1008 hPa | 90 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 3 AM
2 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1008 hPa | 90 % | 24 °C | 99 % | 0% | 7% | 0% | 99% | |
| 4 AM
3 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1007 hPa | 90 % | 24 °C | 100 % | 0% | 7% | 0% | 100% | |
| 5 AM
4 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1007 hPa | 92 % | 24 °C | 93 % | 0% | 7% | 0% | 93% | |
| 6 AM
5 PM
| cloudy | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1008 hPa | 93 % | 24 °C | 39 % | 0% | 18% | 0% | 25% | |
| 7 AM
6 PM
| light rain showers | 26 °C 32 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1009 hPa | 97 % | 25 °C | 57 % | 0% | 35% | 3% | 30% | |
| 8 AM
7 PM
| light rain | 27 °C 34 °C |
0.1 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1010 hPa | 97 % | 26 °C | 96 % | 3% | 65% | 7% | 75% | |
| 9 AM
8 PM
| heavy rain | 28 °C 35 °C |
1.2 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1010 hPa | 93 % | 26 °C | 87 % | 0% | 53% | 16% | 72% | |
| 10 AM
9 PM
| heavy rain showers | 28 °C 35 °C |
3.1 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1009 hPa | 91 % | 26 °C | 79 % | 0% | 62% | 17% | 36% | |
| 11 AM
10 PM
| heavy rain showers | 28 °C 34 °C |
3.3 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1009 hPa | 86 % | 26 °C | 85 % | 0% | 23% | 21% | 78% | |
| 12 PM
11 PM
| heavy rain | 28 °C 34 °C |
2.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1008 hPa | 84 % | 25 °C | 95 % | 0% | 60% | 24% | 82% | |
| 1 PM
12 AM
| heavy rain | 28 °C 34 °C |
3.2 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1007 hPa | 83 % | 25 °C | 96 % | 0% | 68% | 18% | 71% | |
| 2 PM
1 AM
| heavy rain | 28 °C 35 °C |
1.8 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1007 hPa | 88 % | 25 °C | 88 % | 0% | 38% | 28% | 75% | |
| 3 PM
2 AM
| heavy rain | 28 °C 35 °C |
1.4 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1007 hPa | 87 % | 25 °C | 86 % | 0% | 20% | 10% | 82% | |
| 4 PM
3 AM
| light rain showers | 27 °C 33 °C |
0.2 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1006 hPa | 90 % | 25 °C | 93 % | 0% | 7% | 12% | 92% | |
| 5 PM
4 AM
| light rain | 27 °C 33 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1007 hPa | 91 % | 25 °C | 96 % | 0% | 15% | 11% | 94% | |
| 6 PM
5 AM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1008 hPa | 92 % | 25 °C | 99 % | 0% | 39% | 15% | 97% | |
| 7 PM
6 AM
| cloudy | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1008 hPa | 92 % | 25 °C | 96 % | 3% | 8% | 10% | 96% | |
| 8 PM
7 AM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1009 hPa | 92 % | 25 °C | 93 % | 0% | 11% | 15% | 91% | |
| 9 PM
8 AM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1010 hPa | 90 % | 24 °C | 96 % | 0% | 12% | 9% | 95% | |
| 10 PM
9 AM
| light rain | 26 °C 31 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1010 hPa | 89 % | 24 °C | 91 % | 1% | 14% | 10% | 89% | |
| 11 PM
10 AM
| light rain | 26 °C 32 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1010 hPa | 91 % | 24 °C | 99 % | 2% | 10% | 67% | 97% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1009 hPa | 92 % | 24 °C | 98 % | 1% | 6% | 21% | 98% | |
| 1 AM
12 PM
| heavy rain | 26 °C 31 °C |
2.3 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1009 hPa | 89 % | 24 °C | 100 % | 0% | 15% | 24% | 99% | |
| 2 AM
1 PM
| rain | 25 °C 30 °C |
0.7 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1009 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 71% | 77% | 99% | |
| 3 AM
2 PM
| light rain | 25 °C 30 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1008 hPa | 96 % | 24 °C | 99 % | 0% | 14% | 18% | 98% | |
| 4 AM
3 PM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1008 hPa | 90 % | 23 °C | 93 % | 0% | 0% | 22% | 92% | |
| 5 AM
4 PM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west-southwest |
1009 hPa | 90 % | 23 °C | 93 % | 0% | 7% | 10% | 93% | |
| 6 AM
5 PM
| light rain showers | 26 °C 31 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h southwest |
1009 hPa | 90 % | 23 °C | 64 % | 0% | 5% | 26% | 55% | |
| 7 AM
6 PM
| rain | 25 °C 30 °C |
0.5 mm | 5.3 m/s19 km/h west-southwest |
1010 hPa | 95 % | 24 °C | 96 % | 0% | 39% | 40% | 92% | |
| 8 AM
7 PM
| light rain | 27 °C 33 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southwest |
1010 hPa | 96 % | 26 °C | 97 % | 0% | 2% | 17% | 97% | |
| 9 AM
8 PM
| heavy rain | 28 °C 35 °C |
13.2 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1011 hPa | 95 % | 26 °C | 98 % | 0% | 0% | 11% | 98% | |
| 3 PM
2 AM
| heavy rain | 27 °C 34 °C |
6.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1008 hPa | 94 % | 25 °C | 100 % | 0% | 100% | 43% | 75% | |
| 9 PM
8 AM
| rain showers | 26 °C 32 °C |
1.1 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1010 hPa | 95 % | 24 °C | 9 % | 0% | 6% | 0% | 3% | |
Wertim, Indonesia - information
State: IndonesiaGPS coordinates: -0.4195; 132.1976
Time zone: Asia / Jayapura
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Wertim, Indonesia. Weather forecast Wertim.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Wertim is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Wertim
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 6:10 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:07 pm | 12:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:42 am | 6:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:17 am | 6:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:51 am | 7:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 6:06 am | 05/17/2026 6:35 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |