Weather Watugajah, Daerah Istimewa Yogyakarta today
Weather forecast Watugajah, Daerah Istimewa Yogyakarta April 28, 2026
During the day cloudy, later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later heavy rain showers, in the evening initially heavy rain showers, later overcast. The highest temperature 28 °C. Total rainfall 8.7 mm. At night the lowest temperature 22 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Watugajah, Daerah Istimewa Yogyakarta, Indonesia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 PM
| cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1009 hPa | 96 % | 22 °C | 54 % | 0% | 18% | 0% | 43% | |
| 7 AM
8 PM
| rain showers | 24 °C 29 °C |
2.3 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1009 hPa | 91 % | 22 °C | 18 % | 0% | 2% | 1% | 14% | |
| 1 PM
2 AM
| heavy rain showers | 27 °C 32 °C |
6.1 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1006 hPa | 80 % | 23 °C | 56 % | 0% | 35% | 12% | 26% | |
| 7 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.3 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1008 hPa | 94 % | 23 °C | 100 % | 0% | 91% | 8% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 PM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1009 hPa | 96 % | 22 °C | 99 % | 0% | 40% | 1% | 99% | |
| 7 AM
8 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.4 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1009 hPa | 96 % | 23 °C | 38 % | 0% | 7% | 0% | 32% | |
| 1 PM
2 AM
| rain | 28 °C 33 °C |
4.4 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1006 hPa | 75 % | 23 °C | 93 % | 0% | 34% | 21% | 88% | |
| 7 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1009 hPa | 95 % | 23 °C | 99 % | 0% | 16% | 28% | 98% | |
Watugajah, Daerah Istimewa Yogyakarta, Indonesia - information
State: IndonesiaGPS coordinates: -8.0064; 110.3436
Time zone: Asia / Jakarta
time difference in hours with time in US is +5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Watugajah, Daerah Istimewa Yogyakarta, Indonesia. Weather forecast Watugajah, Daerah Istimewa Yogyakarta.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Watugajah, Daerah Istimewa Yogyakarta is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Watugajah, Daerah Istimewa Yogyakarta
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Watugajah, Daerah Istimewa Yogyakarta
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:40 am | 5:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:36 am | 11:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 5:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:54 am | 6:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:29 am | 6:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:29 pm | 04/28/2026 2:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |