Weather Talun today
| 24 °C | 29 °C | 8 pm | |
| 24 °C | 29 °C | 9 pm | |
| 24 °C | 29 °C | 10 pm | |
| 24 °C | 28 °C | 11 pm |
sunrise 5:42 am
sunset 5:35 pm
HOURLY
sunset 5:35 pm
Weather forecast Talun April 28, 2026
During the day morning light rain, in the afternoon initially light rain, later heavy rain, in the evening initially heavy rain, later cloudy. The highest temperature 29 °C. Total rainfall 9.3 mm. At night the lowest temperature 22 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Talun, Indonesia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 7 AM
8 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1010 hPa | 95 % | 22 °C | 97 % | 0% | 3% | 34% | 97% | |
| 8 AM
9 PM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1010 hPa | 89 % | 23 °C | 100 % | 0% | 7% | 7% | 100% | |
| 9 AM
10 PM
| cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1010 hPa | 77 % | 22 °C | 90 % | 0% | 2% | 1% | 90% | |
| 10 AM
11 PM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1010 hPa | 69 % | 22 °C | 80 % | 0% | 9% | 23% | 73% | |
| 11 AM
12 AM
| light rain | 28 °C 32 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1009 hPa | 69 % | 22 °C | 99 % | 0% | 11% | 29% | 98% | |
| 12 PM
1 AM
| rain | 29 °C 34 °C |
0.4 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1008 hPa | 71 % | 23 °C | 98 % | 0% | 9% | 28% | 98% | |
| 1 PM
2 AM
| light rain | 29 °C 34 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1007 hPa | 73 % | 23 °C | 98 % | 0% | 15% | 25% | 97% | |
| 2 PM
3 AM
| heavy rain | 29 °C 34 °C |
1.7 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1007 hPa | 75 % | 23 °C | 95 % | 0% | 34% | 6% | 92% | |
| 3 PM
4 AM
| heavy rain | 27 °C 32 °C |
6.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1006 hPa | 81 % | 23 °C | 100 % | 0% | 46% | 13% | 100% | |
| 4 PM
5 AM
| rain | 26 °C 31 °C |
0.7 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1007 hPa | 85 % | 23 °C | 100 % | 0% | 9% | 39% | 100% | |
| 5 PM
6 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1008 hPa | 92 % | 23 °C | 100 % | 0% | 2% | 40% | 100% | |
| 6 PM
7 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1008 hPa | 95 % | 23 °C | 100 % | 0% | 14% | 4% | 100% | |
| 7 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1008 hPa | 95 % | 23 °C | 100 % | 0% | 2% | 14% | 100% | |
| 8 PM
9 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1009 hPa | 94 % | 23 °C | 100 % | 0% | 5% | 10% | 100% | |
| 9 PM
10 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1010 hPa | 92 % | 22 °C | 100 % | 0% | 10% | 14% | 100% | |
| 10 PM
11 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1010 hPa | 91 % | 22 °C | 100 % | 0% | 5% | 11% | 100% | |
| 11 PM
12 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1010 hPa | 91 % | 22 °C | 100 % | 0% | 2% | 7% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1009 hPa | 90 % | 22 °C | 100 % | 0% | 14% | 10% | 100% | |
| 1 AM
2 PM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1009 hPa | 92 % | 21 °C | 100 % | 0% | 3% | 4% | 100% | |
| 2 AM
3 PM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1009 hPa | 90 % | 21 °C | 100 % | 0% | 11% | 21% | 100% | |
| 3 AM
4 PM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1008 hPa | 90 % | 21 °C | 100 % | 0% | 4% | 7% | 100% | |
| 4 AM
5 PM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1008 hPa | 89 % | 20 °C | 100 % | 0% | 8% | 14% | 100% | |
| 5 AM
6 PM
| cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1008 hPa | 90 % | 20 °C | 100 % | 0% | 12% | 2% | 99% | |
| 6 AM
7 PM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1009 hPa | 87 % | 19 °C | 100 % | 0% | 14% | 0% | 100% | |
| 7 AM
8 PM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1009 hPa | 87 % | 21 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 8 AM
9 PM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1010 hPa | 88 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 9 AM
10 PM
| cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1010 hPa | 83 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
| 10 AM
11 PM
| overcast | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1010 hPa | 77 % | 23 °C | 100 % | 0% | 25% | 0% | 99% | |
| 11 AM
12 AM
| light rain | 29 °C 34 °C |
0.2 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1009 hPa | 73 % | 23 °C | 100 % | 0% | 28% | 1% | 100% | |
| 12 PM
1 AM
| heavy rain | 29 °C 33 °C |
1.4 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northeast |
1008 hPa | 71 % | 23 °C | 99 % | 0% | 32% | 17% | 98% | |
| 1 PM
2 AM
| heavy rain | 29 °C 34 °C |
3.1 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1007 hPa | 76 % | 23 °C | 100 % | 0% | 97% | 28% | 93% | |
| 2 PM
3 AM
| rain | 28 °C 33 °C |
0.4 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1007 hPa | 81 % | 23 °C | 96 % | 0% | 78% | 14% | 86% | |
| 3 PM
4 AM
| rain | 28 °C 33 °C |
0.9 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1006 hPa | 80 % | 24 °C | 96 % | 0% | 18% | 24% | 93% | |
| 4 PM
5 AM
| light rain | 26 °C 31 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1007 hPa | 84 % | 23 °C | 94 % | 0% | 33% | 45% | 85% | |
| 5 PM
6 AM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1008 hPa | 88 % | 23 °C | 100 % | 0% | 15% | 31% | 99% | |
| 6 PM
7 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1008 hPa | 91 % | 23 °C | 99 % | 0% | 10% | 7% | 99% | |
| 7 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1009 hPa | 93 % | 23 °C | 100 % | 0% | 5% | 9% | 100% | |
| 8 PM
9 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1010 hPa | 91 % | 23 °C | 100 % | 0% | 7% | 14% | 100% | |
| 9 PM
10 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1010 hPa | 91 % | 22 °C | 100 % | 0% | 7% | 1% | 100% | |
| 10 PM
11 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1010 hPa | 91 % | 22 °C | 95 % | 0% | 14% | 23% | 93% | |
| 11 PM
12 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1010 hPa | 94 % | 22 °C | 100 % | 0% | 4% | 8% | 100% | |
Talun, Indonesia - information
State: IndonesiaGPS coordinates: -7.0443; 109.7321
Time zone: Asia / Jakarta
time difference in hours with time in US is +5 hours
Something wrong, something missing?
Weather Talun, Indonesia. Weather forecast Talun.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Talun is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Talun
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Talun
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 5:35 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:38 am | 11:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:20 am | 5:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:56 am | 6:21 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:31 am | 6:45 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:31 pm | 04/28/2026 2:49 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |